24.09.2024 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hliva ustricovitá má pozitívny účinok na cukrovku

Hliva ustricovitá má pozitívny účinok na pacientov s diabetes mellitus 2.typu, ktorá sa týka obéznych pacientov. Potvrdil to rozsiahly výskum odborníkov zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Tím vyvinul aj receptúru funkčnej potraviny a podal prihlášku úžitkového vzoru s názvom „Sušienky s prídavkom hlivy ustricovitej fortifikovanej selénom a aktívneho glukánu z hlivy a spôsob ich výroby“. 

Účinkom hlivy ustricovitej na diabetes mellitus 2. typu sa venovali výskumníci z Ústavu výživy a genomiky Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov v spolupráci s vybranými laboratóriami Výskumného centra AgroBioTech a Ústavu záhradníctva Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre.

Cieľom štvorročného projektu s názvom Protektívny účinok extraktu hlivy ustricovitej pri chronických neprenosných ochoreniach bolo vhodnou výživou prispieť k zlepšeniu zdravotného stavu konzumentov, a to najmä u rizikových skupín so zvýšenými hodnotami glykémie a cholesterolu.

Výskumníci poňali problematiku komplexne a riešili ju v rámci viacerých etáp. Počas prvej etapy vyselektovali hlivu, ktorá má najväčší obsah aktívneho betaglukánu a aj ostatných bioaktívnych látok. Sledovali 69 kmeňov hlivy ustricovitej. Vybrali kmeň s najväčším obsahom β-glukánov, minerálov a mastných kyselín a ten použili na produkciu plodníc pre ďalšie etapy projektu.

Následne sa venovali overovaniu účinkov vyvinutého extraktu z vybraného kmeňa hlivy ustricovitej na ľudskú bunkovú endotelovú líniu. 

Vysoká alebo nízka koncentrácia glukózy spôsobuje poruchy rastu buniek, znižuje ich vitalitu a bunky sú vystavené oxidačnému stresu. Cieľom výskumníkov bolo preukázať, že pridaním extraktu hlivy ustricovitej dôjde k prevencii takýchto porúch.

„Preto sme bunkovú líniu ovplyvnili vysokou koncentráciou glukózy, čím sme navodili hyperglykemický stav, ktorý je významným faktorom v poškodení cievneho endotelu v patogenéze diabetes mellitus. Ďalším krokom bola selekcia vhodnej koncentrácie extraktu a hodnotenie bunkového prežívania v stimulovaných hyperglykemických podmienkach. Experimentmi sme potvrdili, že extrakt mal pozitívny vplyv na bunkovú viabilitu, ktorá bola výrazne negatívne ovplyvnená zvýšenou koncentráciou glukózy,“ uviedol vedúci projektu MUDr. Peter Chlebo.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down