30.06.2015 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hospodárenie zamerané na intenzívne plodiny

Samostatné podnikanie, najmä na pôde, nebolo a nie je jednoduché ani pre Ing. Petra Martinoviča, ktorý začal samostatne hospodáriť v roku 1992 na 5 ha ornej pôdy. Po prevzatí poľnohospodárskeho podniku Trakovice a následne aj poľnohospodárskeho podniku Agrobiop Piešťany, založil spoločnosť SLOV-MART s.r.o., Kátlovce, ktorá je dlhodobo považovaná za jednu z najväčších producentov a vývozcov zemiakov na Slovensku, hospodári v lokalitách miest Trnava a Piešťany, obcí Trakovice a Kátlovce.

Špecialista na pestovanie zemiakov

Poľnohospodársky podnik SLOV-MART s.r.o., je podnik so zameraním výhradne na rastlinnú výrobu. v súčasnosti obhospodaruje 1800 ha ornej pôdy. Výmera plodín v jednotlivých rokoch kolíše, v osevnom postupe majú zastúpené cukrovú repu 350 ha, kukuricu na osivo 200 ha, pšenicu ozimnú 300 ha, jačmeň jarný 300 ha, ďalej pestujú kukuricu cukrovú, kukuricu na siláž ako energetický zdroj pre vlastnú bioplynovú stanicu.

„Sme podnik, ktorý sa roky špecializuje na pestovanie zemiakov, v súčasnosti na výmere 350 ha,“ uviedol na úvod Ing. Peter Martinovič – konateľ spoločnosti.

Podnik sa nachádza na Trnavskej tabuli, pôdy sú černozeme alebo hnedozeme na spraši, v okolí nivy Dudváhu sú to typické nivné a lužné pôdy. Chotár poľnohospodárskeho podniku patrí do teplej, mierne vlhkej klimatickej oblasti. Dlhoročný priemer atmosférických zrážok počas vegetácie sa pohybuje okolo 350 - 400 mm. Veľká premenlivosť zrážok v priestore a čase, dlhotrvajúce periódy sucha najmä v posledných rokoch jednoznačne predurčujú vodu do pozície najdôležitejšieho faktora pestovania intenzívnych poľných plodín v tejto časti Slovenska.

Podnik zamestnáva 65 ľudí na plný úväzok. Strojový park je komplexne zmodernizovaný a vybudovaný na pestovateľské technológie uplatňované v podniku.

Voda – intenzifikačný faktor pestovania

„Zásadný intenzifikačný faktor pestovania poľných plodín v našich podmienkach je voda, preto plodiny, ktoré pestujeme musíme zavlažovať. Prevádzkujeme 6 závlahových čerpacích staníc pre celú trnavskú tabuľu, čo je výmera 10 000 ha, čiže vodou zásobujeme aj okolité poľnohospodárske podniky. Jedna čerpacia stanica obhospodaruje 1000 – 1500 ha poľnohospodárskej pôdy. Čerpacie stanice máme v dlhodobom prenájme od spoločnosti Hydromeliorácie š. p., v súčasnosti bez dotácií,“ uviedol Ing. P. Martinovič a pokračoval: „Bez zavlažovania by sme nemohli pestovať tak intenzívne plodiny ako sú zemiaky, kukurica na osivo a cukrová repa.“

Disponujú rôznymi systémami zavlažovania: klasické pásové zavlažovače – cievky a balere, široko záberové zavlažovače - fregaty, moderné center pivoty a lineáre. V technológii pestovania kukurice a zemiakov uplatňujú kvapkovú závlahu od firmy Netafim, ktorej prednosťou, okrem iného, je úsporne využívanie vody, dodávanie živín priamo do koreňovej zóny s cieľom zabezpečenia vysokej a stabilnej úrody aj pri náročných odrodách zemiakov napr. používaných na výrobu zemiakových hranolčekov alebo lupienkov.

Zemiaky - pestovateľské smery

Na rozloženie podnikateľského rizika pestujú zemiaky na konzum a na priemyselné spracovanie (hranolky, chipsy). Pestujú približne 20 odrôd zemiakov, okrem iných napr. Red Fantasy – poloskorá odroda, varný typ B, Concordia – poskorá, stabilná konzumná odroda, vhodná na bežný konzum, ale aj na výrobu chipsov, Anuschka – poloskorá odroda s vynikajúcou konzumnou hodnotou.

Zemiaky podľa účelu použitia rozdeľujeme na varné typy: A - šalátové, B - prílohové, C – na spracovanie pre potravinársky priemysel (hranolky, chipsy).

„Obchodné reťazce požadujú konzumné typy zemiakov (A, B), tieto pestujeme na výmere 150 ha. Varný typ C pestujeme pre holandskú firmu Lamb Weston pôsobiacu v Rakúsku v meste Hollabrunn, na výmere 70 ha a pre Intersnack Hornet - nemeckú firmu pôsobiacu v Českej republike, pestujeme zemiaky na výmere100 ha,“ vyjadril sa Ing. P. Martinovič a vysvetlil prístup k eliminovaniu podnikateľského rizika: „V prípade roka s prebytkom zemiakov na trhu a teda nepriaznivého z hľadiska predaja zemiakov – vývoja cien, najmä u konzumných typov, musíme mať alternatívu a vedieť spracovať prebytočné zemiaky a z hľadiska spracovania sú vhodnejšie B, C varné typy. Z tohto dôvodu máme zastúpené varné typy A, B:C varnému typu, v pomere 50:50.“

Podnik prevádzkuje linku na spracovanie zemiakov v rámci ktorej vyrobia ročne 600 t sušených zemiakových vločiek. Táto výroba je jediná na Slovensku a hlavnými odberateľmi sú pekárne (napr. na výrobu zemiakového chleba), potravinárske výrobne (pirohy – ovocné, mäsové, zemiakové zmesi na zahusťovanie polievok, výroba lokší, atď.).

Energia z vlastných zdrojov

V podniku vybudovali bioplynovú stanicu o výkone 1 MW. Biologický materiál pre bioplynku tvorí kukuričná siláž 30 %, cukrovarnícke rezky 50 %, slepačí trus 10 % a odpad zo sušenia zemiakov. V rámci bioplynovej stanice vzniká odpadové teplo, ktoré využívajú na vykurovanie všetkých hospodárskych budov a  na ohrev vody – vzniknutou vodnou parou sa sušia zemiaky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.3CIMG15664

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down