14.03.2011 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hrozí nám vyhynutie včiel?

Údajne už Albert Einstein kedysi povedal, že „keď vymrú včely, ľudstvu zostanú iba štyri roky života“. Podľa niektorých pesimistov sme od tejto chvíle vzdialení už len niekoľko rokov.

V poslednom desaťročí odvetvie včelárstva v rôznych krajinách na celom svete postihli rôznorodé zdravotné problémy a viackrát bola hlásená zvýšená úmrtnosť včiel, ale aj ostatného hmyzu opeľujúcich rastliny - motýľov či čmeliakov. 
Hrozí vraj dokonca aj to, že včela medonosná sa stane ohrozeným druhom, najmä kvôli stále väčšiemu výskytu deštruktívneho klieštika včelieho, ktorý ohrozuje imunitný systém včiel, spôsobuje najrôznejšie ochorenia, a je preto najväčším zdravotným problémom európskej populácie včiel. Z dôvodu vzájomného pôsobenia faktorov, medzi ktoré patria aj klíma, zmeny vo využívaní pôdy, ktoré vedú k obdobiam nedostatku potravy a krmiva pre včely, ako aj následkom postupného ničenia medonosných rastlinných druhov a využívania prípravkov na ochranu rastlín a neudržateľných poľnohospodárskych postupov, je úhyn opeľujúceho hmyzu čoraz väčším problémom. 
Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo OSN (FAO) preto upozornila medzinárodné spoločenstvo na alarmujúci pokles stavu tohto hmyzu, keďže až 85 % všetkých rastlinných druhov pestovaných v Európe a 76 % produkcie potravín na našom kontinente závisí od opeľovania včelami, ktorých hospodársky význam je oveľa väčší než hodnota vyrobeného medu. Hospodársky výkon týchto stvorení dokázali ekonómovia dokonca vyčísliť. Je nezanedbateľný. Predstavuje približne 22 miliárd eur. 

Včelárstvo v EÚ
 
Príčiny záhadného úhynu rojov včiel má podľa zámeru Európskej komisie (EK) skúmať Referenčné laboratórium pre zdravotný stav včiel, ktoré vznikne vo Francúzsku v apríli tohto roku. Európska únia chce zabezpečiť aj vyššiu podporu pre včelárov z vlastných zdrojov. Pre roky 2011 až 2013 plánuje zvýšiť dotácie pre tento sektor o 25 %, na úroveň 32 miliónov eur ročne; k tejto sume prispievajú ešte zo štátnych rozpočtov členské štáty. 
Na území EÚ sa nachádza vyše 13,5 milióna včelstiev, a včeláreniu sa venuje približne 700-tisíc včelárov, pritom približne 97 % z nich je neprofesionálnych a zodpovedá im približne 67 % úľov v EÚ. Produkcia medu sa odhaduje približne na 200-tisíc ton. Najviac včelstiev v rámci EÚ je v Španielsku - takmer 2,5 milióna, čo predstavuje 17,5 % z celkového počtu v EÚ; Slovensko v roku 2010 vykazovalo 235 689 včelstiev (1,69-percentný podiel). Slovenská republika by mala pre nasledujúce tri roky od EÚ na rozvoj včelárstva dostať spolu 1,9 milióna eur. 
Slovenské včelárstvo sa napriek problémom za posledné tri až štyri roky zastabilizovalo. Aj keď klesá počet našich včelárov, čoraz viac sa ich začína profesionalizovať. Kým v minulosti išlo výlučne len o hobby, v súčasnosti – možno aj kvôli nezamestnanosti v určitých regiónoch a aj vďaka podporným programom, ktoré posledné tri roky využíva i Slovensko, ide už aj o zamestnanie. Pomáha v tom aj tzv. Národný program stabilizácie a rozvoja slovenského včelárstva. 

Viac sa o tejto problematike dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 10.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down