20.11.2020 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hybridná technológia výmlatu je s nami už 25 rokov

Ubehlo už celých 25 rokov od uvedenia prvého modelu CLAAS LEXION 480 – obilného kombajnu, ktorý sa v tom čase zaradil na špičku zberovej techniky čo sa týka výkonnosti. LEXION 480 so sebou však priniesol aj dovtedy nevídaný koncept mlátenia, ktorý, i keď síce v pozmenenej podobe, poznáme dodnes pod názvom APS HYBRID SYSTEM.

Spomínaný APS HYBRID, patentovaný spoločnosťou CLAAS je vo svojej podstate kombináciou mláťacej jednotky APS a systému separácie ROTO PLUS. Takéto prelomové technické riešenia sa predstavujú, ako inak, na veľtrhu Agritechnica . V roku 1995 tak CLAAS na najväčšom veľtrhu poľnohospodárskej techniky po prvýkrát predstavil svetu systém, ktorý sa stal meradlom výkonnosti a kvality výmlatu vysokovýkonnými obilnými kombajnami v rôznych plodinách. Veľa z vás si isto spomína na modely CLAAS MEGA z deväťdesiatych rokov. Tieto obilné kombajny boli vybavené systémom výmlatu APS s priemerom 450 mm. Nastupujúca generácia LEXION 480 prišla s v tom čase nevídaným bubnom s priemerom 600 mm a šírkou šikmého dopravníka 1 700 mm. Už v tom čase boli dva axiálne rotory využívané pre výmlat zbytkového zrna. Už v tomto období si mohla obsluha nových obilných kombajnov LEXION užívať nevídanú výkonnosť na úrovni 35  t/h. V roku 1996 však prišiel ďalší skok, kedy sa pomocou dlhších rotorov podarilo výkonnosť posunúť až na celých 40 t/h. Ďalšie trend udávajúce funkcie boli aktívne otočné drviče, ktoré boli schopné roztiahnuť slamu po celej šírke záberu, či pokročilá kabína VISTA CAB s terminálom CEBIS.

CLAAS však ani v nasledujúcich rokoch nezaspal na vavrínoch, práve naopak. Keďže rozmery a hmotnosť obilných kombajnov spolu so žacími adaptérmi narastala, bolo vhodné priniesť na svet aj alternatívne riešenie. Už vtedy si spoločnosť uvedomovala, aké dôležité je chrániť pôdu pred jej nadmerným utláčaním, a tak prišila v roku 1998 opäť s novinkou – prvým obilným kombajnom vybaveným pásovým podvozkom. Toto riešenie si svoj názov zachovalo a tak, ako v minulosti ho aj dnes poznáme pod názvom TERRA TRAC. Pri použití pásov CLAAS zachoval prepravnú šírku do 3,5 m. Čo sa týka pásového podvozku, opätovný posun vpred nastal v roku 2011, od ktorého sa LEXION-y dokážu pohybovať po pásoch na cestných komunikáciách rýchlosťou až 40 km/h. V tom čase na svete nebolo rýchlejšieho obilného kombajnu s pásovým podvozkom. Už v roku 2002 oslavovala spoločnosť CLAAS 10 000 vyrobených kusov modelu LEXION - 480 TERRA TRAC. O tri roky neskôr sa podarilo už novému radu LEXION 600 prekonať hranicu výkonnosti 60 t/h pri kosení pšenice. Dovtedy nevídaný „apetít“ nových kombajnov bol v roku 2008 korunovaný zápisom do Guinnessovej knihy rekordov: 532 t pokosenej pšenice za 8 hodín pomocou jediného kombajnu.  O tri roky neskôr to bol opäť LEXION, ktorému sa podarilo tento rekord prekonať. Vo Veľkej Británii sa podarilo LEXION-u 770 TERRA TRAC zlomiť tento rekord a vymlátiť neuveriteľných 675 t pšenice za 8 hodín.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down