Vysoké ceny kŕmnych zmesí a nadmerné dovozy konzumných vajec sú najväčším problémom slovenských producentov vajec.
„Bojujeme s veľkými prebytkami vajec, ktoré k nám prúdia najmä z Poľska. Tie tlačia ceny hlboko dolu, až pod výrobné náklady," komentovala situáciu na trhu Martina Kovácsová, ekonomická námestníčka Novogalu, a.s., Dvory nad Žitavou.
Ako ďalej uviedla TASR, výrobcovia vajec a hydiny očakávajú v tomto roku stratový hospodársky výsledok. Dôvodom je práve vysoký nárast cien kŕmnych zmesí, ktoré spôsobila minuloročná neúroda obilia.
Tlak obchodných reťazcov na zníženie cien, ktorý vyvíjajú na prvovýrobcov, spotrebiteľ necíti. „Ceny vajec v hypermarketoch sú pekné, ale nie pre nás. My predáme jedno vajce za necelých šesť centov. Obchodná marža veľkoobchodu sa neraz pohybuje okolo 70 percent," konštatuje M. Kovácsová.
Aby boli prvovýrobcovia spokojní a mohli z utŕžených peňazí zabezpečiť prevádzku a ďalší rozvoj firmy, potrebovali by pri súčasných cenách krmív dosiahnuť cenu okolo sedem centov za jedno vajce.
Prvovýrobcovia upozorňujú aj na čulú cestovnú turistiku konzumných vajec. Nemecké vajcia putujú do Poľska, poľské zasa smerujú napríklad do Maďarska, a niektoré z nich skončia na slovenskom trhu.
Únia hydinárov Slovenska poukázala aj na nekalé praktiky, keď priekupník nakúpi vajcia v Poľsku, na Slovensku ich prebaľuje a predáva ako domáci výrobok.
„Nemôžem to potvrdiť, lebo nemáme dôkazy," konštatovala M. Kovácsová. „Skôr si myslím, že vo väčšine prípadov je výrobca jasný, pretože vajcia, ktoré sa k nám dostávajú, sú označené výrobcom. Je len otázne, aká je čerstvosť vajec, ako boli skladované u výrobcu, aké boli podmienky pri prevoze, v akých podmienkach sú skladované u priekupníka. Domáci producenti sú počas celého výrobného procesu pod drobnohľadom kontrolných úradov. V prípade zistenia nedostatkov im hrozia vysoké pokuty, dokonca zastavenie výroby až do odstránenia nedostatkov. Potom už závisí na konečnom spotrebiteľovi, aby si v predajniach všímal kód na produkte a vyhľadával predovšetkých vajcia označené slovenskou značkou SK. Ale ak praktiky, ktorými priekupníci podrážajú tak výrobcov, ako aj spotrebiteľov existujú a vie sa o nich, bolo by žiaduce, aby príslušné úrady urobili v tomto smere poriadok. Podobné praktiky poškodzujú dôveru spotrebiteľov voči všetkým domácim producentom," tvrdí M. Kovácsová.