Súčasná situácia v hydinárskom priemysle na Slovensku je najhoršia za posledných 20 rokov, tvrdia predstavitelia Únie hydinárov Slovenska (ÚHS).
Generálny riaditeľ spoločnosti Hyza Topoľčany Karol Ponesz konštatoval, že spoločnosť, ktorá je najväčším spracovateľom a výrobcom hydinových produktov na Slovensku, predáva svoje výrobky pod hranicou rentability. „Potrebovali by sme o 30 % vyššiu cenu. Ani tak však nebudeme na úrovni Českej republiky či okolitých krajín,“ uviedol pre TASR Karol Ponesz. „Cena krmív sa enormne zvýšila, čo sa premietlo do zvýšenia cien všetkých produktov. Náklady sa nám skokom zvýšili o zhruba 25 %. Obchodné reťazce zatiaľ ceny nezvýšili, uvedomujú si však, že sme už za hranou rentability. Očakávame, že sa postupne bude zvyšovať aj cena reťazcov, no to zvýšenie nebude v takom tempe, ako sa zvyšovali vstupy,“ konštatoval K. Ponesz.
„Objem výroby jatočnej hydiny na Slovensku klesol zo 127-tisíc ton v roku 2002 na vlaňajších 63-tisíc ton, uviedol Timotej Husár, predseda predstavenstva ÚHS. Úpadok hydinárstva je podľa neho výsledkom otvorenosti slovenského trhu voči okolitým štátom.
Spoločnosť Hyza podľa slov jej generálneho riaditeľa každoročne zaznamenáva pokles predaja. „Približne o 10 % sa zvyšuje dovoz zo zahraničia, najmä z Poľska,“ tvrdí K. Ponesz.
Podľa jeho slov hydina prúdi na Slovensko aj z Maďarska, kde tiež funguje prebaľovanie. „Z Poľska príde mäso do Maďarska, tam sa prebalí a ide na slovenský trh ako maďarské, ktoré je u nás predsa len viac akceptované ako poľské. Štruktúra spotreby hydinového mäsa na Slovensku sa v posledných rokoch zmenila v prospech dovážaných produktov, ktoré nie sú pod takou kontrolou ako na Slovensku. Vplyv na spotrebu hydinového mäsa, ktorá v súčasnosti asi 19 kilogramov na obyvateľa a rok, môžu mať aj potravinové škandály,“ uviedol K. Ponesz.