24.11.2011 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ich pýchou je pridružená výroba

Poľnohospodárske družstvo Hlohovec získalo svoju súčasnú územnú podobu v roku 1976, kedy sa spojilo z ďalšími tromi okolitými družstvami: Sasinkovo, Kľačany a Pastuchov. Už v tom období bola pridružená výroba podniku zaujímavá pre celé vtedajšie Česko - Slovensko. Dnes, hoci v inom segmente, opäť do značnej miery dominuje pridružená výroba, ktorej pôsobnosť siaha až na medzinárodnú úroveň.

4100 hektárov poľnohospodárskej pôdy, bohatý sortiment plodín zastúpený v osevnom postupe, nemalá živočíšna výroba. Asi takto by sa dal v skratke charakterizovať poľnohospodársky podnik Hlohovec. Okrem týchto, pre družstvo typických odvetví výroby sa však PD Hlohovec môže pochváliť najmä svojou pridruženou výrobou. Tou je výroba vlastných sejacích strojov pre malých, ale i stredných farmárov.
Pridružená výroba v družstve hrala značnú rolu už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, kedy bol podnik jediným na opravu elektromagnetov v rámci celého Česko – Slovenska. Neskôr, si podnik prešiel viacerými zmenami i v oblasti pridruženej výroby a až do roku 1985 sa tu vyrábali veľkoobjemové kontajnery. Po roku 1985 sa družstvu naskytla jedinečná možnosť spolupráce s nemeckou spoločnosťou Accord, ktorá je známa výrobou pneumatických sejacích strojov. Výroba sejačiek sa uchytila a v čase najväčšej slávy sa ich tu vyrábalo až 300 strojov jedného typu ročne.
Dobré podnebné pásmo, nerovný terén
Dobré podmienky podnebného pásma predurčili už dávnejšie družstvo na pestovanie viniča, ktoré v súčasnej dobe zaberá 310 hektárov územia z celkovej výmery ornej pôdy. Na zvyšnej ploche sa v osevnom postupe striedajú klasické obilniny s plodinami ako repka, mak, cirok, kukurica či sója. Svoj priestor v rámci potreby pre živočíšnu výrobu má aj lucerka. Veľká rôznorodosť pestovaných plodín si vyžaduje i náročnú starostlivosť. V prvom rade ide o náročný organizačný proces pokrývajúci zvolenie primeraných postupov s ohľadom na celý agronomický rok. V druhom rade sa dôraz kladie na vykonanie potrebných úloh s dôrazom na starostlivosť a ochranu pestovaných plodín. Ďalšiu výzvu predstavuje i členitosť územia. „Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá naše polia sa nachádzajú v kopcovitom teréne. Tomu samozrejme zodpovedajú aj nižšie výnosy jednotlivých plodín.“ Prezrádza v rozhovore pre týždenník ROĽNÍCKE NOVINY Ing. Stanislav Cebo, vedúci úseku pridruženej výroby. Skúsenosť s členitým terénom vplýva aj na očakávania výnosov. „Keď sa človek po chotári prejde, zistí, že rovinaté územie sa postupne mení na kopcovité polia, vysvetľuje Ing. Cebo a jedným dychom dodáva. Pri kukurici sme spokojní, keď nám dá 7 ton/ha, hoci tento rok sme mali 10, čo môžem povedať že nás do značnej miery milo prekvapilo. A to sa netýka len kukurice, toho roku sa naozaj darilo takmer všetkým plodinám,“ vyjadruje spokojnosť z tohtoročnou úrodou.
Družstvo disponuje dostatočnými vlastnými skladovacími kapacitami, takže bezprostredne po zbere nie je nútené svoju produkciu predávať za aktuálne ponúkané sumy. Takmer celá produkcia je uložená v sýpkach, kým sa trhové ceny nevyšplhajú na čo najvyššiu úroveň. Rastlinná výroba je do istej miery podriadená živočíšnej. Tá je zameraná predovšetkým na chov dojníc, plemeno Holstein, z ktorých ročná produkcia mlieka siaha k objemu 5,1 mil. litrov. Družstvo sa ďalej venuje chovu plemenných ošípaných, výkrmu býkov, chovu mladého dobytku a výkrmu ošípaných. Jeho súčasťou je vlastný bitúnok, ktorý je jedným z dôvodov pokračovania v inak nerentabilnej živočíšnej výrobe. A tak hoci predaj mlieka predstavuje pre družstvo zisk, strata z ošípaných ťahá živočíšnu výrobu do mínusových čísel. Rastlinnou výrobou sa potom musia pokryť straty a súčasne zabezpečiť výnosy.
Pridružená výroba v družstve hrala značnú rolu už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, kedy bol podnik jediným na opravu elektromagnetov v rámci celého Česko – Slovenska. Neskôr, si podnik prešiel viacerými zmenami i v tejto oblasti a až do roku 1985 sa tu vyrábali veľkoobjemové kontajnery. Po roku 1985 sa družstvu naskytla jedinečná možnosť spolupráce s nemeckou spoločnosťou Accord, ktorá je výrobou pneumatických sejacích strojov známa i dnes. Výroba sejačiek sa uchytila a v časoch najväčšej slávy sa ich tu vyrábalo až 300 strojov jedného typu ročne. V súčasnosti sa produkuje asi 120 kusov sejačiek ročne v šiestich rôznych typových prevedeniach. „Sortiment sa prispôsobil trhovému dopytu a na požiadavky zákazníkov sa výroba rozšírila o rozličné elektronické doplnky a prídavné zariadenia. Produkcia postupne naberala na obrátkach a dnes družstvo svoje stroje vyváža do viacerých krajín Európy.
Široký sortiment
Vo výrobnom programe družstva nájdeme hneď niekoľko typov sejacích strojov. Tým prvým je verzia M určená hlavne pre menších farmárov, ktorá môže byť v pevnej verzii alebo hydraulicky sklopná. Typové označenie MKC a MK majú sejacie stroje určené na kombináciu s ďalšími pôdu spracujúcimi poľnohospodárskymi strojmi. Rozdiel medzi MKC a MK je v zásobníku, ktorý má druhý menovaný o pol metra bližšie k traktoru. Zásobník je pri tejto verzii ešte o niečo väčší, a vďaka svojmu umiestneniu je ťažisko celej súpravy bližšie k traktoru, čo zaručuje väčšiu stabilitu na poli. Toto konštrukčné riešenie získalo na tohoročnom Agrosalóne dokonca ocenenie. V poradí štvrtým vyrábaným sejacím strojom je sejačka s označením MT. Ide o stroj so záberom šesť metrov určený pre väčších farmárov, ktorý sa však na prepravu musí mechanicky upraviť. O triedu vyšší je v tomto smere model MV, kde sa stroj zapojí raz a z prepravnej do pracovnej polohy sa prestavuje plnoautomaticky pomocou hydrauliky. Táto verzia môže byť dokonca na požiadanie prevedená i v osemmetrovej verzii. Posledným sériovo vyrábaným typom je FT1. Je to tzv. „frontank“, ktorého zásobník sa nachádza vpredu pred traktorom. Toto inovatívne riešenie je zvolené s cieľom dosiahnuť lepšiu polohu ťažiska, a tým zabezpečiť vyššiu stabilitu celej jazdnej súpravy. Výsevné pätky sú umiestnené klasicky za traktorom a môžu byť kombinované s ďalším pôdu spracujúcim strojom.
Ocenený stroj
Kvalita a tradícia výroby sejacích strojov na družstve sa premieta i v praxi. Na tohoročnej poľnohospodárskej výstave Agrosalón získali i ocenenie Agrosalónu. Cena bola udelená hlavne za početné konštrukčné zmeny v oblasti posunov ťažiska a následne celkovej lepšej stability sejačky.
Sejací stroj 3 MKC je určený na výsev husto siatych plodín s trojmetrovým záberom, určený do kombinácie s rotačnými bránami, alebo iným pasívnym pôdu spracujúcim strojom. Objem jeho zásobníka je 1150 litrov a v rámci výbavy je osadený výsevnými pätkami DXD, čo sú najpredávanejšie vo svojej triede a dá sa povedať že i najlepšie. Na pracovný záber tri metre pripadá 24 výsevných pätiek. Za výsevom je zavlačovací rám, ktorý ma za úlohu zahŕňať zasiate osivo. Rám je zavesený na paralelograme, čo znamená že je vždy zabezpečená jeho rovnaká poloha. Ďalej je sejačka štandardne vybavená nástupnou plošinou a trojstupňovými schodmi, čo býva u iných sejačiek v doplnkovej výbave. Hydraulické značkovače sú takisto v základnej výbave a dajú sa nastaviť buď na stred alebo na koleso traktora. Výbavu dopĺňa výkonná elektronika, ktorá plní dôležitú kontrolnú funkciu a takisto zaznamenáva údaje pre následné štatistické spracovanie.
Jednotlivé konštrukčné zmeny začínajú pri zásobníku osiva, ktorý je posunutý o 50 centimetrov bližšie k ťažnému prostriedku, čím sa znížila záťaž na zadnú nápravu. Posunutý je aj nosník s 24 výsevmi a to o 15 centimetrov. Zmeny pokračujú pri značkovačoch, ktoré sú presunuté z nosníka na pôdu spracujúci stroj, čo v konečnom dôsledku tvorí až 70 centimetrové, približne 100 kg záťaže bližšie k traktoru.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down