21.02.2021 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Identifikácia drevokazných chorôb na viniči

Rok čo rok nám vypadávajú kry. Čo to spôsobuje, aké infekcie? Choroby kmeňa viniča hroznorodého spôsobujú pomalý pokles a stratu produktivity viniča, už od prvého roku po vysadení a vo všetkých fázach rastu. Infekcia môže škodiť na množiteľskom materiáli na novovysadených sadeniciach, prípadne sa infikujú staršie vinice cez rany, čím spôsobujú stratu produktivity. Ako ich spoznať a akú stratégiu zvoliť na prevenciu a ochranu proti trom súvisiacim chorobám?

Konkrétne ide o choroby Eutypa, Petriho choroba a Esca, ktoré spôsobujú odumieranie. Pomocou výskumníkov zo SARDI, University of Adelaide a Monash University a Agriculture Victoria, University of Melbourne s Monash University ozrejmíme fakty o priebehu jednotlivých chorôb viniča. Najskôr si povieme, ako rozoznať a rozlíšiť rôzne choroby viniča a zároveň poukážeme na aktuálne odporúčania na prevenciu a zvládanie chorôb. Odumieranie viniča chorobou Eutypa je spôsobené hubou Eutypa lata a škodí na všetkých kontinentoch. Patogén má široké spektrum hostiteľov a je zodpovedný za vážne ekonomické straty vo vinohradníctve. Je to závažné ochorenie viniča známe už viac ako 60 rokov. Väčšie straty spôsobuje v starších viniciach, šíri sa spórami, ktoré spôsobujú infekciu cez rany. Prvé príznaky odumierania chorobou typu Eutypa vidno najvýraznejšie už na jar. Spočiatku sa objavia zakrpatené výhonky, ktoré sa na začiatku objavujú iba na časti viniča. Listy zostanú malé, hrnčekové, ich farba je bledšia, veľakrát už vidno i obschnuté okraje. Na strapcoch sa po odkvitnutí nemusia objaviť žiadne znaky, neskoršie však môžu vädnúť a odumierať. Strapce môžu byť menšie ako na prirodzených výhonkoch, bobule dozrievajú nerovnomerne. Staršie výhonky (kordóny) majú mŕtve úseky, alebo celý peň odumiera po prerezaní. V priereze vidno klin mŕtveho tkaniva.

Petriho chorobu spôsobuje drevokazná huba Phaeomoniella chlamydospora. Petriho choroba je spojená so stratami v mladých viniciach, obyčajne má nepravidelný výskyt. Vyznačuje sa slabým štartom, zakrpateným rastom, tenkými výhonkami a slabou chlorózou. Príznaky Petriho choroby sa neprejavujú žiadnymi zjavnými náznakmi na listoch., ale drevo má po prerezaní čierne bodky (alebo pruhy). V kmeni môžeme pozorovať, že z rezu vyteká čierny glejotok.

Esca sa pôvodne považovala za komplex chorôb zahŕňajúci niekoľko húb, vrátane P. chlamydospora (huba zodpovedná za Petriho chorobu) a Fomitiporia (mäkká hniloba). Avšak aj keď mäkké hniloby sú bežne izolované zo symptomatických krov viniča, teraz sa ukazuje, že za príznaky choroby je zodpovedná samotná P. chlamydospora. Esca spôsobuje vážne straty v Európe a USA. Príznaky Esca na listoch sa dajú pozorovať ako „Tigrie pruhy“ – žltnutie medzi žilami, ktoré sa stáva časom nekrotické. Na strapcoch sú badateľné fialovohnedé malé škvrny na povrchu bobúľ, zvyčajne nie sú viditeľné na červených odrodách. Na dreve je po prerezaní vidno mäkký biely stred, hnilobu ohraničenú čiernym lemovaním.

Rôzne choroby kmeňa sa dajú všeobecne rozlíšiť pozorovaním príznakov po prerezaní dreva.

Odumieranie Eutypa Petriho choroba Esca

  1. Eutypa lata
  2. Phaeomoniella chlamydospora (Pertricho choroba)– v mladých sadeniciach
  3. Phaeomoniella chlamydospora – infekcia cez rany
  4. P. chlamydospora a Fomitiporia a/alebo iné

Nie je však nezvyčajné nájsť v rovnakom čase v tom istom úseku dreva príznaky i s viacerými patogénmi.

Phaeminiella chlamydospora

Phaeminiella chlamydospora

Fomitiporia

Súčasné odporúčania týkajúce sa prevencie a liečby chorôb kmeňa viniča sú v prvom rade nakupovať štepy zdravé, dobre zrastené, bez príznakov slabého rastu. Pestovatelia by sa mali vyvarovať rezu vo vlhkom počasí, strihaniu po daždi neskoro v sezóne. Ihneď po vytvorení akejkoľvek veľkej rany použiť ochranný prostriedok Chitopron s Trifenderom (Fielder) na ošetrenie rán. Prípadne do vosku primiešať prípravok Chytopron 1% jediný biofungicíd odporúčaný na ochranu rán a Trifender. Po infikovaní viniča by pestovatelia mali vyrezať infikované konáre (kmene) pomocou sanačného zákroku, čiastočným vyrezaním kmeňa. U Petriho choroby a Esca by mali pestovatelia preventívne sadiť použitím Trifender (Fielder) pre výsadbový materiál. Pri obrábaní sa vyvarovať poškodeniu spôsobenému mechanizáciou, ako aj orezávaniu po daždi. Po infikovaní viniča by pestovatelia mali minimalizovať stres, nevyhnutná je dobrá starostlivosť. Využívanie Trifender (Fielder) po strihaní pred mulčovaním do pôdy pomáha zlikvidovať zárodky z povrchu konárov v pôde a zároveň vyrovnáva výživu a dodáva vodu rastlinám.

Ing. Zoltán Tamašek, BIOTOMAL

Viac na:  www.biotomal.sk

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down