Inkarnát, po prvej svetovej vojne prešľachtená ďatelina purpurová Trifolium incarnatum L., je jednoročná a jednokosná ďatelinovina do extenzívnejších podmienok ako ďatelina lúčna. Ide o ozimnú/jarnú ďatelinu, ktorej prednosťou je rýchly počiatočný vývin vďaka čomu je vhodná na pestovanie ako hlavná plodina a tiež v zmesi najmä s ozimnými obilninami ako raž siata (novšie aj energetická) a pšenica ozimná. Taktiež s niektorými krmovinami ako mätonoh mnohokvetý a vika huňatá (Landsbergská miešanka). Inkarnát má cennú krmovinársku hodnotu, skrmuje sa však len opatrne (mieša sa), aby nenastalo zdutie dobytka. Je vhodný pre hovädzí dobytok a kone (seno), čo je dôvod pre ktorý bol v minulosti aj na Slovensku rozšírenejším druhom (tiež na zelené hnojenie). Súčasnému pestovaniu inkarnátu napomáha najmä dopyt po osive (hoci neustálený) niektorými západoeurópskymi krajinami. Dopyt je tam, kde sa oceňujú a využívajú rôzne ďalšie možnosti (farmaceutické, medonosné, fytosanitárne) vrátane krajinotvorného, estetického účinku kvitnúcich porastov inkarnátu.
Inkarnát, teda ďatelina purpurová pochádza zo Španielska, odkiaľ sa rastlina rozšírila do rôznych častí sveta. Je to teplomilná rastlina, menej odolná voči zime a náročná na vodu. Na Slovensku vo voľnej prírode sa vyskytuje iba zriedkavo až vzácne, rastie skôr v teplejších oblastiach. Voľne rastúci inkarnát je považovaný za zavlečený poddruh, z botanického hľadiska nie je celkom identický s pestovanými kultivarmi. Pestované odrody môžu mať typickú sýto karmínovo červenú farbu kvetov, alebo sú kvety biele. Ide o jednoročnú jarnú alebo prezimujúcu plodinu dlhého dňa. Inkarnátu vyhovujú pôdy bohaté na vápnik, ale nedostatok vápnika dokáže tolerovať a pestuje sa na dusík chudobných pôdach. Ide o stredné až ľahké piesočnaté pôdy, ktoré sú mierne suché, resp. na jar skoro vysychajú, strácajú zimnú vlahu - tým sú pre pomalšie rastúcu ďatelinu lúčnu menej vhodné. Na zúrodňovanie takýchto pôd je inkarnát veľmi vhodný pre zelené hnojenie.
Popis
Inkarnát je 20 až 70 centimetrov nízka až stredne vysoká ďatelinovina. Byľ je priama alebo vystúpavá, jednoduchá až bohato vetvená, valcovitá a pomerne hrubá, k vrcholu sa zužujúca, na povrchu pozdĺžne jemne brázdovitá, zelená, prípadne s antokyánovym nádychom, silno ochlpená, chlpy sú dlhé - mäkko odstávajúce. Listy sú trojpočetné, lístky okrúhle až široko vajcovité, tupé, bez kresby, husto chlpaté, stopkaté. Súkvetím je vajcovitá až valcovitá hlávka (15-60 x 12-20 milimetrov), počas kvitnutia dlho stopkatá, jednotlivé kvety sú 8 až 16 milimetrov dlhé, sediace, červené až ružové, kalich husto chlpatý, koruna sýto červená až ružová, sotva dlhšia ako kališné cípy. Plodom je 3 milimetre dlhý vajcovitý struk. Semeno inkarnátu je najväčšie z ďatelinovín (2,4-2,9 x 2,0-2,2 x 1,6-1,9 mm, HTS 3,4-4,6 gramu), je mierne sploštené, elipsovité až vajcovité, hladké, stredne lesklé, hnedé alebo hrdzavo hnedé, korienok pritisnutý a siaha do polovice až dvoch tretín semena, okrúhly pupok je výrazný a svetlý. Prechodom mlátiacim bubnom sa semeno inkarnátu od obalu celkom neoddelí a vyžaduje špeciálnu pozberovú linku. Semeno inkarnátu klíči epigeicky na jar, v lete aj na jeseň. Klíčne listy inkarnátu sú široko oválne, lysé, čepele 5 až 6 milimetrov dlhé s kĺbovitým prechodom do stopky, stopky dĺžky čepele a na báze pošvovito rozšírené. Prvé listy sú striedavé, vytvárajú listovú ružicu, prvý list okrúhly, na konci plytko vykrojený, na báze obličkovitý, na báze stopky sú palisty.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.