13.12.2019 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inovačné trendy v oblasti poľnohospodárskej techniky a technológií

Pred niekoľkými týždňami sa zatvorili brány za výstavou poľnohospodárskej techniky Agritechnica, ktorá je organizovaná v dvojročnom intervale a už roky je považovaná za najdôležitejšiu celosvetovú platformu inovácií pre poľnohospodárske stroje.

Štúdium predstavených noviniek a exponátov zaregistrovaných v súťaži Innovation Awards Agritechnica 2019 skutočne potvrdzuje veľkú vynaliezavosť výrobcov techniky a predovšetkým veľmi vysokú technickú úroveň aktuálnych poľnohospodárskych technológií. Tie sú venované všetkým oblastiam poľnohospodárskej výroby. Účelom nasledujúceho článku je poskytnúť aspoň čiastočný prehľad najdôležitejších informácií o trendoch, na ktoré jednotliví výrobcovia poľnohospodárskej techniky v súvislosti so zabezpečením výstavy Agritechnica 2019 upozornili.

 

Inovačné trendy u traktorov

Právne predpisy týkajúce sa emisií výfukových plynov sú naďalej technologickým trendom a určujú nielen vývoj motora, ale aj vývoj celého traktora z dôvodu jeho vplyvu na mnohé komponenty vozidla. Pripravovaný prechod na emisnú normu Stage V zavedie rozsiahle revidované, alebo nové modely traktorov. Popri ďalšom vývoji prevodových systémov radených pod plným zaťažením a hydrostaticko-mechanických prevodov s rozdeleným a premenlivým výkonom bol po prvýkrát predstavený aj elektricko-mechanický prevod s rozdeleným výkonom, ktorý môže poskytnúť aj 100 kW externej elektrickej energie. Pri menších modeloch traktorov sa v ďalšom vývoji uvažuje aj o úplne elektrických koncepciách s batériami. Veľké traktory sú čoraz viac vybavené pásovými pojazdovými ústrojenstvami pre zlepšenie prenosu výkonu a nízky tlak na podložku. Okrem štandardných „kolesových“ pohonov v základnej výbave, alebo kombinovaných polopásových pohonov sú v súčasnosti ponúkané aj štyri plne integrované pásové „trojuholníkové“ pohony pre štandardné traktory, ktoré boli donedávna k dispozícii iba ako dodatočná výbava.

Vývoj sa zameriava na optimalizáciu agrotechnických procesov prostredníctvom prepojenia jednotlivých systémov a komponentov, ako sú automatické riadenie, chladenie, riadenie zdvihu a ovládanie diferenciálnych prevodov, ako aj na celkovú efektívnosť traktora v súlade s požiadavkami redukcie výfukových plynov podľa nariadení EÚ. Okrem toho sa v oblasti vývoja nového traktora urobilo veľa v oblasti ergonómie a pohodlia.Vývojové práce sa však musia vykonávať aj v oblasti ochrany proti hluku pre väčšie modely traktorov.

Inovačné trendy v technike na obrábanie pôdyAktuálne výzvy pre oblasť obrábania pôdy sú veľmi vysoké, čo súvisí najmä so zvyšujúcim sa tlakom environmentálne založenej verejnosti vyzývajúcej poľnohospodárov na pokles spotreby chemických prípravkov využívaných pri ochrane rastlín. Predpokladaným trendom do budúcnosti bude preto využívanie všetkých technických možností prevencie vo vzťahu k obmedzovaniu degradácie (poškodzovaniu) pôdy, zabránenia znižovaniu obsahu humusu v pôde a potláčaniu chorôb, ako aj škodcov rastlín mechanickými zásahmi. Ústrednú úlohu tu bude zohrávať pozberový manažment a hlavne technológie obrábania pôdy. Dá sa očakávať, že dôjde k zefektívneniu pracovných operácií vykonávaných tanierovými bránami alebo radličkovými kypričmi (kultivátormi), ktoré po zbere prvotne spracovávajú pôdu s dôrazom na zabezpečenie jej rovnomerného povrchového pokrytia rastlinnými zvyškami. Výrobcovia techniky na obrábanie pôdy počas vegetácie sú vyzvaní k tomu, aby vyvinuli náradia, ktoré na jednej strane účinne odstránia z porastu buriny a na druhej strane zabezpečia súčasnú ochranu povrchu pôdy vhodným stupňom pokrytia rastlinnými zvyškami. Plytké povrchové obrábanie pôdy v porastoch pestovaných rastlín súčasne povedie aj k zadržaniu vlhkosti a aj udržaniu určitej úrovne obsahu humusu v pôde.V súvislosti s vývojom a výrobou techniky na obrábanie pôdy sa už v súčasnosti do vyvíjaných zariadení dostáva aj elektronika, takže je možná lepšia komunikácia medzi traktorom a pripojeným zariadením, a tým sa prevádzka používaných súprav uľahčuje a spresňuje. Inovačné trendy v technike na sejbu a vysadzovanieVylepšené senzory, elektrické pohony a pridružená elektronika značne zvýšili zložitosť strojov, v dôsledku čoho sa vyžaduje aj vývoj nových digitálnych koncepcií na podporu obsluhy tak, aby sa využil potenciál stroja a aby sa jeho operátorovi umožnilo dosiahnuť stanovené ciele.Požiadavky na sejaciu techniku ​​sa zvýšili, predovšetkým sa požadujú variabilné šírky radov, jednotenie vysievaných zŕn a senzory na snímanie ich počtu, súčasná aplikácia hnojiva, ako aj schopnosť zabezpečenia variabilných výsevkov. V súčasnosti sú najaktuálnejšími cieľmi výrobcov sejačiek a vysadzovačov bezpochyby také systémy, ktoré zabezpečia ochranu pôdnej vlhkosti, zlepšenie dostupnosti živín pre rastliny a zjednodušenú prevádzku pomocou digitálnych a elektronických pomôcok. Súčasná technológia preto otvára v tejto oblasti poľnohospodárskeho strojárenstva mnoho nových možností.

S použitím dostupných zdrojov spracoval:

doc. Ing. Jozef Ďuďák, CSc.

Slovenská poľnohospodárske univerzita, Nitra

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down