25.07.2017 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inovatívne technológie v ochrane rastlín

Už po šiestykrát sa Celoslovenských dní poľa zúčastnila spoločnosť BASF Slovensko, ktorá každoročne v oblasti ochrany rastlín prináša nové účinné prípravky posúvajúce úroveň ochrany proti škodlivým činiteľom prostredia v meniacich sa podmienkach prostredia v zmysle uplatňovania antirezistentných stratégií.

„Ako každoročne, ani v tomto roku sme si nemohli nechať ujsť príležitosť predstaviť na celoslovenskom stretnutí poľnohospodárov nové a osvedčené produkty z nášho portfólia,“ uviedol Ing. Miroslav Demo technický manažér spoločnosti BASF a dodal: „Z osvedčených produktov chcem vyzdvihnúť herbicíd Biathlon 4D proti kompletnému spektru dvojklíčnolistových burín v obilninách. Fungicíd Capalo - určený na základné ošetrenie pšenice proti hubovým chorobám spodného poschodia a proti chorobám klasu sa v praxi osvedčil prípravok Osiris.“

Ošetrenie jačmeňa je založené na novom „nepostrekovom“ fungicíde Systiva. „Je to prvý produkt, ktorý sa aplikuje spolu s moridlom na osivo, ale funguje na listové choroby jačmeňa a pšenice približne do štádia BBCH 37 v závislosti od tlaku chorôb,“ predstavil novinku M. Demo.

V prípravku obsiahnutá účinná látka Xemium zo skupiny karboxamidov (SDHI) sa vyznačuje vysokou mobilitou, t. j. z osiva sa dostane až do zelených častí  rastliny a môže ich tak chrániť proti hubovým chorobám. Princípom ošetrenia je ochrániť rastliny hneď na začiatku, ešte pred nástupom ochorenia. Porast dokáže podržať až do druhého ošetrenia fungicídom, alebo až do ošetrenia klasu. „Príkladom sú bežné plochy v rôznych lokalitách Slovenska, kde sme aplikovali Systivu v jarnom jačmeni - výsledky boli stopercentné a pestovatelia sú s týmto ošetrením veľmi spokojní,“ uviedol M. Demo. V pokusoch predstavil varianty ošetrenia pšenice a jačmeňa, kde na vrchný list a do klasu aplikovali Adexar® Plus - trojzložkový fungicídny prípravok s novou skupinou účinných látok SDHI. Uplatnenie našiel aj v tvrdých pšeniciach. Aplikuje sa v BBCH 37 - 49, ako uviedol zástupca spoločnosti, „bez problémov dokáže udržať zdravý porast po dobu 5 týždňov.“ Proti listovým a predovšetkým klasovým chorobám (hrdze a fuzárie) odporúča aplikovať Osiris® v dávke 2,0 litre na hektár.

„Čo sa týka slnečnice, na Slovensku sa uvádza Clearfield Plus technológia – vylepšený systém Clearfield, ktorá je v našom ponímaní postavená na herbicíde Pulsar Plus. Hybridy slnečnice do tejto technológie dosahujú vyšší výkon a sú tolerantnejšie proti herbicídu Pulsar Plus, čo sú benefity pre pestovateľa, najmä v účinnejšom a efektívnejšom likvidovaní ťažko ničiteľných burín,“ uviedol M. Demo. Proti chorobám slnečnice je určený dlhoročne osvedčený fungicíd Pictor® s aplikáciou vo fáze 12 listov slnečnice, prípadne aj do kvetu.

V pokuse predstavil M. Demo aj varianty ošetrenia kukurice proti burinám prípravkom Akris®. Na prípadné opravné ošetrenie proti burinám odporučil Arrat®.

„Pre ošetrenie repky na jeseň uvádzame nový herbicíd Butisan® Complete s vyváženým pomerom troch účinných látok - metazachlor, DMTA-P quinmerac,“ predstavil novinku M. Demo. Výhody prípravku - nadväzujúce na starší prípravok Butisan® Max, sú založené na účinnosti, spoľahlivosti a flexibilite použitia proti najdôležitejším burinám repky. Ak sú dobré vlahové podmienky, odporúča proti burinám zasiahnuť preemergentne. V prípade suchého obdobia, pri sejbe repky v skoršom termíne, si treba počkať na buriny a vykonať skorú postemergentnú aplikáciu. Odporúčaná dávka je 2,25 litra na hektár, ideálne preemergentne.

Pri pestovaní repky clearfield technológiou, odporúča použiť prípravok Cleravis® spolu so zmáčadlom Dash®. Pokiaľ pestovateľ potrebuje riešiť výmrv, alebo trávovité buriny je k dispozícii selektívny systémový graminicíd Stratos® Ultra.

Proti fómovej hnilobe, bielej hnilobe, černi repkovej, verticíliovému vädnutiu a plesni sivej je určený nový prípravok Efilor s dvomi v praxi overenými účinnými látkami - metconazole a boscalid zo skupiny karboxamidov (SDHI). Prípravok je určený pre jarné ošetrenie v odporúčanej dávke 0,7 litra na hektár, ideálne  preventívne, alebo na začiatku napadnutia patogénom v 150 - 400 litroch vody na hektár. Okrem účinnosti proti závažným chorobám repky, má veľmi dobrý morforegulačný účinok. Pozitívne ovplyvňuje vetvenie repky a nasadenie šešúľ, o čom sa bolo možné presvedčiť aj v samotnom pokuse. Následne do kvetu odporúča použiť prípravok Pictor v dávke 0,4 litra na hektár, spoločnosťou prezentovaný ako „Boscalidový štít“, ktorý ochráni repku proti chorobám v jarnom období. M. Demo na záver uviedol: „Portfólio našich prípravkov neustále dopĺňame s cieľom poskytnúť pestovateľom kompletné technológie ošetrovania plodín a sme radi, že sme ich mohli predstaviť práve na tomto celoslovenskom stretnutí poľnohospodárov.“

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down