15.12.2020 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Intenzifikačné faktory vstupujúce do poľnohospodárskej výroby (II.)

Šetriť na osivách nie je správne. Financie vložené do kvalitného osiva sú efektívne vynaložené. Do produkčného procesu v poľnohospodárstve vstupuje najmä počasie, ktoré v značnej miere vplýva na úrody pestovaných plodín. Vplyv klimatických podmienok však poľnohospodár okrem správne zvolenej agrotechniky môže minimalizovať práve vhodne vybraným a hlavne kvalitným osivom, a to ideálne druhov vyšľachtených v domácich podmienkach, čím získava istotu ich adaptability na lokálne pestovateľské podmienky.

Kvalita a  pôvod osiva

Kvalita osiva je posudzovaná na základe niekoľkých ukazovateľov. Čistota osiva je podiel čistých semien danej odrody vyjadrený v hmotnostných percentách. Klíčivosť osiva definuje množstvo semien, ktoré sú schopné vývinu do takého štádia, kedy možno rozoznať dôležité časti s potenciálom dorásť do normálnej rastliny. Vysoké percento klíčivosti osiva je veľmi dôležité, nakoľko klíčivosť a dobrý zdravotný stav osiva sú kľúčové tak z pohľadu poľnej  vzchádzavosti ako aj  vyrovnanosti vzchádzania.

Nemožno opomenúť ani faktory vonkajšieho prostredia vplývajúce na poľnú vzchádzavosť – mikrobiálne, teplotné a  vlhkostné pomery, vzdušný režim pôdy, taktiež dôležitá je predplodina, striedanie plodín, predsejbová príprava pôdy a spôsob sejby, atď.

Z  vnútorných vlastností osiva poľnú vzchádzavosť ovplyvňuje vitalita semien, čo sa môže prejaviť, napr. v redukcii rastlín pri klíčení i vo vzchádzaní. Veľmi dôležitý je zdravotný stav osiva, ktorý vypovedá o napadnutí semien zárodkami škodlivých činiteľov, t. j. chorobami a škodcami. Kvalitu osiva určuje aj HTS, životaschopnosť a  vlhkosť osiva.

Ďalšie špecifiká

Taktiež pôdno-klimatické charakteristiky, v ktorých sú pestované množiteľské porasty, výraznou mierou pôsobia na to, či bude daná odroda spĺňať produkčné parametre aj v pestovateľských oblastiach s odlišnými podmienkami. Preto je veľmi dôležité domáce šľachtenie a výroba osiva, ktoré zabezpečujú odrody adaptované na lokálne podmienky. Vďaka kontrole celého výrobného procesu je zaručená vysoká akosť ponúkaných osív, čo sa odráža v kvalite a kvantite dopestovanej úrody.

Podľa zahraničných výskumov si musíme uvedomiť, že nižšiu klíčivosť a  potenciál poľnej vzchádzavosti možno eliminovať výsevkom, avšak rýchlosť a  vyrovnanosť vzchádzania výsevkom regulovať nedokážeme. Úpravou výsevku sa dá dosiahnuť požadovaná hustota porastov, ale za nižšou úrodou je nevyrovnané vzchádzanie. Predĺženie doby klíčenia pšenice ozimnej z 2,1 dňa na 3,6 dňa pri celkovej laboratórnej klíčivosti 99 a 95 percent malo za následok zníženie úrody o 16 percent.

Klíčivosť a  dobrý zdravotný stav osiva zohrávajú kľúčovú úlohu v otázke semenárskej kvality. Avšak z pohľadu poľnohospodárskeho – teda praktického, sú rozhodujúcimi kritériami kvalitného osiva poľná vzchádzavosť a  vyrovnanosť vzchádzania. Porasty s  vyrovnaným vzchádzaním je možné účinnejšie ošetrovať -  sú predpokladom vyrovnanejšej kvality zozbieranej produkcie.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down