02.11.2015 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Invázna netýkavka žliazkatá

Impatiens zahŕňa asi 900 druhov, ktoré rastú prevažne v horských oblastiach trópov a subtrópov, len niekoľko druhov v miernom pásme severnej pologule. Mnohé z nich sa pestujú ako izbové alebo záhradné rastliny. Areál pôvodného výskytu netýkavky žliazkatej je oblasť západných a stredných Himalájí, Nepálu a Kašmírska kotlina. Na Slovensku a v celej Európe je splanený a udomácnený druh, ktorý bol v 1. polovici 19. storočia dovezený do Európy ako okrasná rastlina.

Netýkavka žliazkatá (Impatiens glandulifera) rastie predovšetkým vo vlhkých nivách, najmä na brehoch väčších riek, ale často aj inde. Krátkodobo sa vyskytuje na narušených plochách a rumoviskách. Pozdĺž riek vytvára súvislé a trvalé porasty, v týchto lokalitách je často konkurenčne úspešná. Na území Slovenska sa už vyskytuje takmer vo všetkých fytogeografických oblastiach. Na niektorých územiach vytvára plošné zárasty. Tam, kde sa tento druh už raz vyskytne, obsadí v priebehu krátkeho času rozsiahle plochy.

Popis rastliny

Netýkavka žliazkatá je jednoročná statná bylina dorastajúca až do výšky tri metre. Dutá byľ je v spodnej časti až 5 centimetrov široká, listy sú najčastejšie kopijovité, v dolnej časti rastliny striedavo prisadajúce na byľ, v hornej časti protistojné, niekedy v praslene. Listy sú dlhé až 30 centimetrov, široké okolo 8 centimetrov, po okraji zubato pílkovité, pri báze listu žľaznaté. Veľké kvety sú najčastejšie ružovo fialové, niekedy fialové, alebo biele, usporiadané v strapci. Kvitne od júla do októbra. Rastlina výrazne sladko vonia po ovocí. Semená sú po 5 až 10 vo veľkých tobolkách až 30 milimetrov dlhých. Dozreté tobolky pukajú a vystreľujú, tak sa semená rozširujú na veľkú vzdialenosť resp. v zrelosti reagujú na dotyk a vystreľujú až do vzdialenosti sedem metrov. Šíri sa teda semenami, ktoré sú distribuované vlastným mechanizmom rastliny resp. vodou a človekom. Väčšina semien je schopná prežiť v pôde len jednu zimu (len malé percento semien je schopné zachovať si klíčivosť aj po dvoch rokoch). Vyžaduje polotieň a vlhkú pôdu. Druh sa rozšíril primárne najmä vďaka svojmu dekoratívnemu vzhľadu výsadbou v záhradách a včelárom, ktorí si ho cenia pre vysokú produkciu kvalitného nektáru.  Vďaka vysokej produkcii nektáru môže potláčať opeľovanie iných druhov rastlín. Vzhľadom na klimatické zmeny sa predpokladá prienik druhu smerom na sever a do vyšších nadmorských výšok.

Ničenie je obtiažne

Ničenie netýkavky žliazkatej je veľmi obtiažne. Mechanické opatrenie sa používa len v obmedzenej miere a to najmä na územiach významných z hľadiska ochrany prírody. Druh sa vďaka malému koreňovému systému pomerne ľahko odstraňuje. Opatrenie má však len krátku účinnosť pretože semená rastliny sa veľmi ľahko šíria vodou a vďaka nim je rastlina schopná rýchlo znovu osídliť miesta na ktorých bola potlačená. Postrek herbicídmi je účinný len v prípade mladých rastlín. Menej účinný je v prípade kvitnúcich jedincov, ktoré sú aj napriek tomu schopné produkovať životaschopné semená. K osídľovaniu nových stanovíšť prispieva aj možnosť vegetatívneho rozmnožovania, ktoré je zriedkavejšie. Ide o úlomky rastlín, najčastejšie stonky, ktorá je krehká a lámavá a môže tvoriť adventívne korene, pomocou ktorých netýkavka žliazkatá ľahko zakoreňuje.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down