Jastrabina východná (Galega orientalis Lam.) patrí celosvetovo k novodobým a perspektívnym plodinám, s pestovaním ktorých je pomenej skúseností. Podobne ako pri tradičnej európskej liekopisnej rastline jastrabine lekárskej, u nás zatiaľ známejšom a botanicky podobnom druhu, ide o liečivú a medonosnú rastlinu s využiteľnosťou pri zúrodňovaní pôdy. Jastrabina východná sa osvedčuje najmä ako hodnotná bielkovinová krmovina, za určitých podmienok vhodná pre všetky druhy hospodárskych zvierat. Možnosti energetického využitia tejto plodiny sa len odkrývajú. Vyznačuje sa dlhou trvácnosťou porastov a výnimočným úrodovým potenciálom, čo sa doceňuje vo viacerých krajinách, a preto predkladáme osobitosti tejto plodiny.
Popis
Jastrabina východná je pôsobivá tmavozelená trváca bylina dorastajúca do výšky 0,6 - 1,5 metra, niektoré jedince sú aj vyššie. Byľ je priama, olysavelá, dutá, valcovitá s menej výrazným rebrovaním, v spodnej časti niekedy rozkonárená a v hornej časti bohato vetvená. Na byli sa tvorí 7 až 15 silno pútaných, 15 až 30 centov dlhých nepárno perovitých listov, ktoré neopadávajú ani po uschnutí. Listy sú tvorené 7až 15 silno pútanými vajcovitými lístkami, dosahujúcimi veľkost 3-8 x 2-5 centimetrov, zmenšujú sa, čím sú na rastline vyššie postavené. Tmavzelené sfarbenie byle, občas aj s ontokyanovým nádychom, sa časom stráca, podobne ako aj tmavozelené sfarbenie listov, najskôr spodných. Súkvetím je obrovský strapec s 15 až 40 pôvodne modro-fialovými kvetmi, farba kvetov šľachtených odrôd môže byť aj modrá, biela či žltobiela. Plodom je rovný až jemne ohnutý a špicatý nepukavý struk, jemne krátko chlpatý a so zbrázdeným povrchom, obsahuje 4 až 7 žltých a časom tmavnúcich semien zvyčajne obličkovitého tvaru. Semená sa vyznačujú tvrdým osemením. Koreň je vretenovitý, bohato vetvený, siaha do vyše metrovej hĺbky pôdy. Na koreňoch sú prítomné hrčkotvorné baktérie Rhizobium galegae, viažuce vzdušný dusík.
Nároky na podmienky
Trvácnosť porastov je silno ovplyvnená pôdno-klimatickými danosťami stanovišťa, na ktorom sa pestuje. Jastrabine východnej najviac vyhovujú stredne ťažké pôdy s dobrou zásobou živín a priaznivým vodnovzdušným režimom. Pestovanie na ťažších pôdach znesie a podobne znesie aj plytkú pôdu, ako aj pôdu s nižším obsahom živín. Neznáša príliš ľahké piesočnaté pôdy, ani zamokrené stanovištia s dlhými obdobiami podmáčania, či vysokou hladinou podzemnej vody. Ideálna pôdna reakcia je neutrálna, pri rozmedzí hodnôt pH 6 - 6,5. Pôdy zasolené a pôdy kyslé nepôsobia priaznivo na činnosť koreňových hrčkotvorných baktérií, podobne ani piesočnaté či zamokrené stanovištia.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.