18.05.2018 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je projekt Mars budúcnosťou poľnohospodárstva na Zemi?

Robotické sejacie stroje? Niekomu to možno príde ako sci-fi príbeh, avšak trendy v automatizácii a robotizácii, uľahčovanie práce všade, kde je to možné (poľnohospodárstvo nevynímajúc) postupujú stále ďalej. Sejba za pomoci navigácie a RTK signálu dnes už nemusí byť najpresnejším riešením v poľnohospodárstve. Už pred troma rokmi spoločnosť AGCO/FENDT zahájila projekt, ktorý bol nazvaný Mars (Mobile Agricultural Robot Swarms). Táto myšlienka bola spočiatku výskumným projektom, financovaným zo zdrojov EÚ.

V tomto projekte bol vyvinutý robotický systém na vysoko presnú sejbu, ktorý z pohľadu presného poľnohospodárstva posunul latku znova o niečo vyššie. Robot bol predstavený na výstave Agritechnica, kde získal striebornú medailu v kategórii inovácie. V súčasnosti je tento systém testovaný priamo na poliach. Po skončení dotovaného projektu pokračoval FENDT vo vývoji ďalej a premenoval tohto robota na dnešného XAVER-a podľa zakladateľa spoločnosti, Xavera Fendta.

Robot Xaver

Projekt Mars (dnes už Xaver) využíva malé kolesové roboty, ktoré pracujú v rojoch a umožňujú plánovať, monitorovať a zadokumentovať presnú sejbu kukurice. Satelitná navigácia a manažment dát založený na „cloude“ umožňuje operácie bez časového obmedzenia a so stálym prístupom ku dátam. Pozícia a čas, v ktorom bolo osivo kukurice zasiate sú presne zaznamenané a odoslané na server. Pokiaľ poľnohospodár vie, kde presne zasial osivo kukurice, otvárajú sa mu nové možnosti pri nasledujúcich agrotechnických operáciách, ako sú hnojenie, chemická ochrana rastlín a pod. . Tie môžu byť následne vykonávané presne podľa požiadaviek každej rastliny. Plánovanie celého procesu výsadby je vykonávané pomocou aplikácie MARS. Inteligentný algoritmus OptiVisor plánuje nasadenie robota na základe zadaných parametrov a vypočíta optimálne trasy pre každého jedného robota a čas potrebný na dokončenie operácie. Diaľková diagnostika môže byť vykonaná nezávisle od toho, kde sa obsluha stroja nachádza, a to prostredníctvom mobilnej siete. Je dôležité povedať, že systém je plne autonómny. To znamená, že obsluha nemusí robiť prakticky nič. Dá sa povedať, že stačí prísť ku parcele s prívesom, ktorý je zároveň aj logistickým centrom a stlačiť gombík. Všetky následné úkony sú vykonávané automaticky.

 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 20

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down