Rozvoju tokajskej vinohradníckej oblasti na slovenskej i maďarskej strane má pomôcť jednotná databáza, na ktorej sú formou geografického informačného systému (GIS) sprístupnené súbory dát z tohto špecifického regiónu. Ide o výsledok cezhraničného projektu, ktorý od roku 2017 realizoval Ústav geografie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (PF UPJŠ) v Košiciach s partnerskou inštitúciou Univerzity Károlya Eszterházyho v maďarskom Jágri.
"Navrhovaný systém je schopný integrovať a vizualizovať štandardizované geopriestorové databázy na oboch stranách hranice a podporovať funkčné regionálne plánovanie, rozvoj, marketing, udržateľné územné plánovanie, riadenie a v neposlednom rade prehlbuje zručnosti z diaľkového prieskumu Zeme a súčasného stavu znalostí oboch inštitúcií. Trojjazyčný tematický obsah GIS databázy zverejnený na internetovej stránke môže byť použitý ako overený zdroj informácií pre výrobcov vína, štátnu správu, miestnu samosprávu, verejnosť, miestnych obyvateľov, ako aj pre účastníkov cestovného ruchu na strane dopytu ako aj ponuky," uviedol profesor Vladimír Sedlák, manažér projektu za UPJŠ.
Tokajský región sa vyznačuje osobitým vinohradníctvom a vinárstvom, turistickými atrakciami, ale aj ťažobnými aktivitami v blízkosti štátnych hraníc. Plánovanie a manažment komplikuje fakt, že región je rozdelený do dvoch štátov. Pomôcť riešiť to má práve jednotná geografická informačná databáza. Základnou myšlienkou integrácie dát o území je podporiť prezentáciu a spoločný rozvoj vinárskej oblasti.
"Podstatou je zjednotenie geografických dát z maďarskej a slovenskej strany pre región Tokaj tak, aby si ich užívatelia na oboch stranách hranice mohli pozrieť v rovnakej štruktúre, rovnako pochopiteľné a platné - napríklad, aby pôda bola terminologicky rovnako vyjadrená alebo, aby katastrálne údaje vyjadrovali tú istú vlastnosť krajiny. Využitie to môže mať pre plánovanie, cezhraničnú spoluprácu a koordináciu vinárov, pre výnosy z vinohradov či spracovanie hrozna, ale aj pri predchádzaní prírodným hrozbám a rizikám, ako je erózia pôdy," priblížil ďalej pre novinárov jeden z riešiteľov projektu Michal Gallay z Ústavu geografie PF UPJŠ.
/tasr/