08.03.2011 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jeme málo jahňaciny

Podľa odporúčaných výživových dávok má ročná spotreba ovčieho mäsa predstavovať 500 gramov na obyvateľa. Skutočná spotreba na Slovensku však predstavuje menej ako 200 gramov. Dôvodom sú aj súčasné podmienky na domácom trhu – jeho vysoká cena a nedostatočná kúpna sila obyvateľstva.

Obyvateľ žijúci v Európskej únii spotrebuje priemerne 3,9 kilogramu ovčieho mäsa za rok. Pre porovnanie už Čech zje asi 400 gramov, Francúz 5 400 gramov, Angličan 6 300 gramov, Grék 13 800 gramov a Novozélanďan dokonca až 32 500 gramov ovčieho mäsa za rok. 
Ak sa pozrieme do sveta, jahňaciemu a ovčiemu mäsu dávajú v mnohých krajinách prednosť pred bravčovým či hovädzím. Nie je to však len otázkou náboženstva, ktoré môže ovplyvňovať spotrebu určitého druhu mäsa, ale je to i z ďalších dôvodov. Ovčie a jahňacie mäso je totiž cenené najmä pre svoju nutričnú hodnotu s vysokým obsahom bielkovín, vápnika, fosforu, železa, zinku, ale i vitamínov skupiny B a ďalších látok nevyhnutných pre zdravý vývoj. 
Zvlášť jahňacina spĺňa požiadavky na zdravú a plnohodnotnú výživu práve vďaka svojej vysokej biologickej a dietetickej hodnote. Pre svoje vlastnosti je vhodná najmä pre diabetikov, rekonvalescentov, deti i staršiu generáciu. 

Osobitá vôňa 

Mnoho spotrebiteľov vytýka ovčiemu mäsu jeho osobitú vôňu. Ide predovšetkým o predsudok, pretože naopak v mnohých krajinách je ovčie mäso obľúbené práve pre túto jeho osobitú arómu. V receptoch možno nájsť niekoľko rád, ako potlačiť vôňu či už tepelnou úpravou alebo použitím rôznych korenín. 
Pre kuchynskú úpravu používame iba mäso riadne vyzreté, lebo len u takého mäsa je zaručená jeho šťavnatosť, krehkosť, chuť a špecifická vôňa. Pri úprave mäsa treba dôkladne odstrániť prípadný tuk a jednotlivé časti starostlivo odblaniť a zbaviť šliach. 
Možnosti kuchynskej úpravy sú nepreberné, vyžadujú si však zručnosť a znalosť spôsobov rôznych rezov. Práve úroveň ponuky kuchynsky opracovaného jahňacieho mäsa je v našich obchodoch (v porovnaní so susedmi) dosť žalostná, a práve preto sa určitou mierou podieľa i na malom dopyte po jahňacom mäse. 
Mäso mladších zvierat pokrýva podkožný tuk po celom povrchu; na reze býva čiastočne pretučnené. U starších zvierat sa tenká vrstva podkožného tuku nachádza na chrbte, menej na bedrách a rebrách. Aj keď mäso obyčajne neobsahuje veľa tuku, má tú vlastnosť, že pomerne rýchle tuhne. Preto upravené ovčie mäso podávame ešte horúce na ohriatom tanieri. 

Ako si možno najlepšie pochutnať na ovčom mäse či jahňacine, sa môžete dočítať v Roľníckych novinách č. 9.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down