Podľa viacerých farmárov je pre dosahovanie vysokých a stabilných úrod repky dôležité dobre založiť porast a následne podporiť jeho prezimovanie, pričom by mali byť zohľadnené ekonomicko – výrobné ciele, akými sú úroda a zisk.
Úspešné prezimovanie porastov
Porasty repky majú vo viacerých lokalitách za sebou fázu klíčnych listov a okrem pravidelného monitoringu škodcov a chorôb je potrebné myslieť aj na ich ďalší vývoj. Aj keď v posledných rokoch boli zimy miernejšie, stále viac sme svedkami extrémnych výkyvov počasia, ktoré môžu negatívne ovplyvniť repky aj v priebehu zimného obdobia. Pre dobré prezimovanie porastov je potrebné, aby rastliny vytvorili bohatý koreňový systém, silný koreňový kŕčok a dostatočne vyvinutú listovú ružicu. K takémuto optimálnemu stavu porastov môže významne dopomôcť aj foliárna aplikácia stimulátora na báze morských rias Alga 600 (0,5 kg/ha). Tento čisto prírodný produkt podporuje tvorbu koreňového systému a priamo zvyšuje aj počet základov bočných vetiev. Vysoký obsah stimulačných látok a draslíku v produkte významnou mierou zvyšuje obsah sušiny v rastlinách, čím priamo zvyšuje ich mrazuvzdornosť a udržuje počty rastlín repky z jesene. Významnou mikroživinou v priebehu jesennej vegetácie ostáva bór. Tento prvok sa podieľa na správnom prezimovaní rastlín repky, pričom vyvíjajúce korene sú od neho priamo závislé. V prípade jeho nedostatočného množstva sa brzdí rast bočných korienkov a v koreňoch vznikajú duté priestory, ktoré môžu byť príčinou zlého prezimovania a zároveň vstupnou bránou pre patogény. Jeho potrebu repkou je možné pokryť aplikáciou organicky viazaného bóru prípravkom ProBoron (0,7 l/ha).
Lepší zdravotný stav
Dobrý zdravotný stav porastov v jesennom období tvorí základný predpoklad pre rýchlu regeneráciu repky v jarnom období. Významnou chorobou, ktorá sa s pravidelnosťou objavuje v porastoch repky v neskoršom jesennom období je fómová hniloba. Výskyt tohto ochorenia, ale aj ďalších v poraste repky je značne závislý aj od klimatických podmienok panujúcich počas vegetácie. V minulom pestovateľskom ročníku sme v období zakladania porastov bojovali s nadmernými zrážkami, ktoré sa so súčasne vyššími teplotami podpísali na rozvoji a rozširovaní tohto ochorenia v repkách. Počasie, ktoré nás čaká počas tohtoročnej jesene nemožno s istotou predpovedať, avšak dobrý zdravotný stav porastov môžeme zaistiť, prostredníctvom budovania ich lepšej vitality a imunity. Pre tento účel odporúčame aplikovať produkt SoftGuard++ (1 l/ha), ktorý vďaka účinnej látke chitosan oligosacharid pôsobí preventívne voči hubovým, bakteriálnym a vírusovým ochoreniam, ktorými sú repky na jeseň často atakované. O jeho pozitívnom účinku svedčia aj výsledky maloparcelkového pokusu, ktoré ukazujú, že po jeho samostatnej aplikácii v jesennom a jarnom období boli repky zdravšie, čo sa prejavilo ich nižším napadnutím fómovou hnilobou (graf). V prípade jeho kombinácie s fungicídom sa efekt znásobuje.
Skúsenosti pestovateľov
Prípravky spoločnosti Agrobiosfer, s.r.o. sa na slovenskom trhu nachádzajú už štvrtým rokom a pomáhajú pestovateľom vo všetkých lokalitách riešiť problémy, ktoré sa spájajú s pestovaním poľných plodín. Podľa názoru viacerých pestovateľov sú prípravky na báze morských rias efektívnymi pomocníkmi, ktorí značne napomáhajú aj pri pestovaní repky ozimnej. Významnou mierou pomáhajú repke s tvorbou koreňového systému, podporujú jej prezimovanie, regeneráciu porastu po zime a rovnako majú priaznivý vplyv na tvorbu vetví a násadu šešúľ. Pestovatelia vďaka ich použitiu získavajú vysoké a stabilné úrody. Viac informácii o skúsenostiach pestovateľov s technológiou ošetrenia Agrobiosfer, s.r.o. sa dozviete na našej web stránke v krátkych videách.
Graf: Napadnutie repky fómovou hnilobou v jarnom a jesennom období (%). Lokalita: Borovce Riešiteľ pokusu: Ing. Mária Sekerková, CSc.
Obr: Silné a zdravé korene po aplikácii biostimulácie
Ing. Zuzana Balátová, PhD.
produktový manažér
Agrobiosfer, s.r.o.