Takmer 16-tisíc návštevníkov zavítalo počas ostatného septembrového víkendu na Staromestský Beerfest. Toto podujatie spoločnými silami zorganizovali Slovenské združenie výrobcov piva a sladu (SZVPaS) a Mestská časť Bratislava – Staré Mesto.
BRATISLAVA. Tretí ročník Beerfestu sa konal v piatok odpoludnia a potom počas celej soboty. Návštevníci, ktorí naň zavítali, mohli ochutnať vyše 82 druhov piva, ktoré do Bratislavy priviezlo dvadsať pivovarov, čo zlatistý mok varia na území Slovenka.
Ako sme sa dozvedeli v stánku SZVPaS, pivnú produkciu počas časti uplynulého víkendu v hlavnom meste SR prezentovali tak veľké pivovarnícke spoločnosti, teda Heineken Slovensko a Pivovary Topvar, ako aj menšie pivovarnícke fabriky, kam sa zaraďujú Banskobystrický pivovar a jeho značka Urpiner či vyhniansky Pivovar Steiger, ale medzi účastníkmi nechýbali ani malé rodinné, miestne či nezávislé pivovary. Tých by malo byť v súčasnosti na Slovensku približne 30.
Bola aj kultúra
Okrem ochutnávok a degustácií s odborným výkladom na návštevníkov po oba dni čakal aj kultúrny program. A samozrejme, aj tzv. pivné špeciály. Tak si mohli domáci návštevníci ale aj početní zahraniční turisti, o ktorých v týchto dňoch v centre Bratislavy nie je núdza, vychutnať trebárs smrekové či lavínové pivo.
Dôležité je, že na festival mali aktívny prístup iba tie pivovary, ktoré pivo varia na území SR. Podľa slov organizátorov sa o účasť pokúšali aj pivovarníci spoza hraníc, ale v súlade so zámerom, s ktorým je poriadaný tento festival, ich účasť museli usporiadatelia odmietnuť. Len preto mohol byť Staromestský Beerfest 2014 skutočnou oslavou domáceho, teda na Slovensku vyrobeného piva.
Mimochodom, za necelé dva dni ho návštevníci Beerfestu vypili asi 13-tisíc litrov, pričom v tomto ohľade organizátorom ani zďaleka nejde o množstvo. Aj počas festivalu totiž zdôrazňovali význam zodpovednej konzumácie zlatistého moku.
Pivo, tento tekutý druhý chlieb, totiž aj napriek tomu, že nie je až natoľko bohatý na obsah alkoholu ako niektoré iné nápoje, je určený výhradne dospelej populácii.
„Naše pivá si denne vychutnajú tisíce ľudí. Záleží nám však na tom, aby to robili zodpovedne,“ uviedla Mgr. Júlia Hurná, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)