01.08.2022 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kampaň: Zastavme africký mor ošípaných

Africký mor ošípaných (AMO) predstavuje pre Európsku úniu, ktorá je najväčší vývozca ošípaných a výrobkov z bravčového mäsa, čoraz väčšiu hrozbu.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) prízvukuje urgentnosť situácie a v snahe zastaviť ďalšie šírenie nákazy opätovne spúšťa osvetovú kampaň v 18 európskych krajinách. Súčasťou kampane je už druhý rok po sebe aj Slovensko. Odborníci vyzdvihujú dôležitosť prevencie, detekcie a nahlasovania podozrivých prípadov.  

„AMO je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa šíri už aj v častiach Európy, ktoré predtým neboli postihnuté. Šírenie tejto choroby predstavuje celosvetovú hrozbu a má za následok ničivé straty pre chovateľov ošípaných v Európe aj mimo nej,“ uviedol Bernhard Url, výkonný riaditeľ EFSA.

Kampaň Zastavme africký mor ošípaných je zameraná na ľudí, ktorí najčastejšie prichádzajú do kontaktu s ošípanými a diviakmi - chovatelia ošípaných, poľovníci a veterinárni lekári.
„Spolu s našimi lokálnymi partnermi sa snažíme osloviť chovateľov ošípaných, ktorých zvieratá a živobytie boli ovplyvnené touto smrteľnou chorobou. Cieľom kampane je informovať chovateľov, ako aj veterinárnych lekárov a poľovníkov o tom, na čo si majú dávať pozor, a dosiahnuť, aby sa riadili heslom prevencia-detekcia-hlásenie prípadov,“ vysvetlil riaditeľ EFSA.
Európska komisia po nedávnom audite skonštatovala, že Slovensko vytvorilo veľmi dobrý rámec pre kontrolný systém AMO na vnútroštátnej úrovni s príslušnými právnymi predpismi, plánmi kontrol a pokynmi pre zamestnancov. Veterinárne orgány majú vhodné pohotovostné plány, vybavenie a kapacitu na zvládnutie potvrdených ohnísk AMO a na kontrolu prípadov u diviakov.
Agrorezort však ostáva naďalej ostražitý: „Epidémiu AMO máme aktuálne pod kontrolou, pretože pred rokom vláda vyčlenila 5,2 milióna eur na okamžité kroky proti šíreniu nákazy. S pomocou poľovníkov sme pristúpili k systematickému odlovu diviačej zveri, finančne sme podporili chovateľov, aby urobili maximálne opatrenia proti zavlečeniu AMO do chovov. Iba pred pár dňami sa uzavrela výzva na výnimočnú pomoc pre chovateľov ošípaných v hodnote 2,5 milióna eur, ktorú budeme v krátkom čase vyplácať. AMO sa však naďalej šíri v okolitých krajinách, preto nemôžeme poľaviť v obozretnosti. V tomto období zasadá expertná skupina na riešenie AMO na týždennej báze, aby sa ešte zintenzívnil odlov diviakov, pretože zníženie ich počtu a prevencia sú najefektívnejšími spôsobmi na zastavenie šírenia tejto epidémie,” priblížil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down