Ďalším druhom karanténnych chorôb na zemiakoch sú bakteriózy: krúžkovitosť zemiaka a hnedá hniloba zemiaka. Obidve choroby sú na území Slovenskej republiky monitorované fytoinšpektormi v rámci Národného monitorovacieho programu.
Pôvodcom krúžkovitosti zemiaka je baktéria Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus.
V oblasti rozšírenia choroby dosiahli straty na úrode a počas skladovania 15 – 40 percent. Straty sú spôsobené neklíčivosťou, menším počtom hľúz v trse, menšou veľkosťou hľúz a najmä hnilobou hľúz v pôde pred zberom a v priebehu skladovania. V prípade sadbových zemiakov postačuje na zamietnutie celého porastu výskyt jedinej chorej rastliny. Škodlivosť je významná najmä v oblastiach, kde sa ako sadba používajú krájané hľuzy. V európskych krajinách sa choroba vyskytuje skôr sporadicky a to najmä preto, že u nás nie je bežné krájanie sadby a používanie sadzačov s napichovacím pracovným ústrojenstvom. Vzhľadom na to, že optimálna rastová teplota pre patogéna je 21°C, priaznivé podmienky pre rozvoj choroby sa nachádzajú v podmienkach severnej, severozápadnej a strednej Európy.
Príznaky ochorenia
Prvými príznakmi krúžkovitosti zemiaka je usychanie spodných listov na celej rastline, alebo iba na jednej strane stonky. Okraje listov sa zvíjajú nahor a povrch listov stráca lesklý vzhľad. Listy sú matné, svetlozelené, následne sivozelené, neskôr žltnú a na koniec hnednú a nekrotizujú (pletivo usychá). Zhnednutie cievnych zväzkov sa na priereze prejavuje len zriedkavo, no ak sa stlačí báza stonky, môžeme pozorovať výtok krémovo sfarbeného exudátu. Väčšinou však príznaky na nadzemných častiach nie sú vôbec viditeľné.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.