Bratislava 13. septembra (TASR) - Katarálna horúčka oviec (choroba modrého jazyka) nebola doposiaľ napriek výskytu v Európe aj v ČR potvrdená. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.
"Slovenská republika vykonáva pravidelný monitoring tejto choroby na celom území krajiny a doposiaľ (k 10. 9.) nebol potvrdený žiadny výskyt na našom území," priblížili veterinári.
Spresnili, že situácia ohľadom katarálnej horúčky oviec sa počas leta 2024 dynamicky zhoršovala v Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Luxembursku a Nemecku. "Šiesteho septembra 2024 boli oznámené dve ohniská nákazy v Českej republike, dňa 9. septembra pribudli ďalšie tri ohniská. Ide o Ústecký a Karlovarský kraj, na hranici s Nemeckom," spresnila veterinárna správa.
Vzhľadom na prenos choroby prostredníctvom krvi cicajúceho hmyzu je podľa ŠVPS šírenie tejto choroby v letných mesiacoch pomerne rýchle. "Všetky vnímavé premiestňované zvieratá (ovce, kozy a hovädzí dobytok) z infikovaných oblastí katarálnej horúčky oviec sú pod kontrolou regionálnych veterinárnych a potravinových správ a v prípade akéhokoľvek podozrenia na výskyt tejto choroby je ŠVPS pripravená prijať nevyhnutné opatrenia na zabránenie šírenia tejto choroby, vrátane úvah o realizácii núdzovej vakcinácie," dodali veterinári.
Katarálna horúčka oviec je prenosná vírusová choroba, ktorá postihuje najmä ovce domáce, hovädzí dobytok, kozy domáce, niektoré druhy voľne žijúcich prežúvavcov. Nákazu prenášajú pakomáriky z rodu Culicoides, ktoré pri cicaní krvi infikujú krv zvieraťa vírusom. K najčastejším príznakom choroby patria opuchy hlavy, zvýšený slinotok, výtok z nosa, prekrvenie sliznice ústnej dutiny, odlupovanie epitelu, opuch a fialové sfarbenie jazyka. Na iné skupiny zvierat a na človeka sa táto choroba neprenáša.