25.08.2014 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kedy budeme schopní konkurencie?

Za posledné roky sa postavenie Slovenska a jeho agrokomplexu veľmi zmenilo. Dnes sa na všetko, čo sa aj dobré vykonalo v minulosti, akosi zabudlo... Osobne ma ale deprimuje a veľmi znepokojuje to, že všetky tie smutné neprávosti z minulosti sa v súčasnosti zmenili na iné neprávosti.

A hodnoty sa zmenili až neuveriteľne. Hodnota vzdelanosti ustúpila primitivizmu, poctivá práca lajdáctvu a lenivosti, precenila sa hodnota peňazí, a v honbe za bohatstvom už nepoznáme mieru a slušnosť. Politikárčenie sa votrelo do našich životov viac ako v minulom režime, a z nášho života sa vytratili duchovné hodnoty.

Domnievam sa, že prvá závažná chyba sa stala v 90-tych rokoch minulého storočia v tom, že sa neurobila transformácia poľnohospodárstva na nové spoločensko-ekonomické podmienky.

Ďalšia chyba sa stala vtedy, keď Slovensko vstupovalo do EÚ, a nedohodlo si lepšie a dôstojnejšie podmienky pre náš agrárny komplex. Výška dotácií medzi starými a novými členskými krajinami zostala rozdielna, hoci trh s potravinami sa otvoril.

Veľa členských krajín EÚ si chráni svojich výrobcov potravín rôznymi otvorenými, ale aj skrytými podporami. Oni si  u nás vybudovali obchodné reťazce, ktoré uprednostňujú dovoz zo zahraničia na úkor našich domácich výrobcov, hoci aj kvalitnejších, zvyšujú sa náklady na prepravu, a preto je veľký, ba až enormný rozdiel medzi cenou agrárnych komodít a cenou hotových tovarov či polotovarov.

Žiadna vláda doteraz nedocenila to, že poľnohospodárstvo okrem funkcie výroby potravín plní aj nezastupiteľnú funkciu pri ochrane prírody a má tiež sociálny rozmer, veď veľa ľudí žije a pracuje na vidieku.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

  1. Začínajú mi vadiť dotácie na Slovensku - ide o dotácie, ktoré sa poskytujú na pozemky, ktoré sa len kosia, alebo dotácie družstvám, ktoré pôdu linčujú ... pestovanie stále tých istých plodín, malé obieňanie. Sever Slovenska bol vždy zemiakárskym krajom, pestovala sa zelenina, teraz nevidím na poliach nič iné len kukuricu, repku a obiloviny...

  2. Severozápadne od Žiliny sa orná pôda,na ktorej sa v minulosti pestovala pšenica a kukurica sa zmenila na pasienky a veľké lány zarastené burinou.Komunisti zabrali pôdu v 50tych rokoch minulého storočia a teraz ich potomkovia sa o to aby sa táto pôda obrábala a čo najefektívnejšie využívala,nestarajú.Dotácie sú smiešne nízke.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down