03.03.2022 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komoditné trhy si vo štvrtok pripísali ďalšie zisky

Komoditné trhy si vo štvrtok pripísali ďalšie zisky, pričom ceny hliníka, uhlia a palmového oleja dosiahli nové rekordy. Ceny ropy a pšenice sa vyšplhali na viacročné maximá, keďže ruská invázia na Ukrajinu narušila globálne toky surovín.

Postavenie Ruska ako popredného dodávateľa na trhoch s ropou, plynom, kovmi, obilím znamená, že tvrdé sankcie uvalené na viaceré ruské subjekty po invázii na Ukrajinu zasiahli niekoľko dôležitých dodávateľov týchto komodít.
      Ceny hliníka na londýnskej burze kovov tento rok vzrástli o 30 %, zatiaľ čo kontrakty na pšenicu v USA len tento týždeň stúpli o 25 %, keďže trhy sa pokúšajú zhodnotiť vplyv potenciálnej straty ruských dodávok, ak medzinárodné spoločenstvo zavedie dodatočné represívne opatrenia proti Moskve.
      Spojené štáty pripravujú balík sankcií zameraných na ďalších ruských oligarchov, ako aj ich spoločnosti a aktíva, informovali v stredu (2. 3.) dva zdroje oboznámené so záležitosťou, keďže Washington stupňuje tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina.
      Ropa Brent vo štvrtok po prvý raz od februára 2013 prekročila nakrátko hranicu 118 USD (106,25 eura) za barel (1 barel = 159 litrov), keďže kupujúci zápasia s problémami s financovaním a prepravou, ktoré tento týždeň ochromili nákupy od tretieho najväčšieho producenta ropy - Ruska.
      Pokiaľ ide o priemyselné kovy, cena hliníka LME vzrástla o 2,3 % na historické maximum 3650 USD za tonu, zatiaľ čo v prípade niklu stúpla o viac ako 4 % na 26.935 USD za tonu.
      V prípade obilia sa odhaduje, že Rusko a Ukrajina sa v roku 2021 podieľali 28,5 % na svetovom exporte pšenice, podľa amerického ministerstva poľnohospodárstva. Globálne ceny pšenice tak prudko vzrástli pre očakávaný pokles dodávok z oboch krajov.
      Kontrakty na pšenicu v Chicagu sa zvýšili za uplynulý mesiac takmer o 40 % a na 14-ročné maximum 11,34 USD za bušel (1 bušel = 35,239 litra).
      Rusko a Ukrajina sa podieľali tiež 19 % na exporte kukurice a 80 % na exporte slnečnicového oleja, ktorý konkuruje sójovému a palmovému oleju.
      Ceny malajzijského palmového oleja dosiahli vo štvrtok rekordné maximá 6950 ringgitov (1480 eur) za tonu, zatiaľ čo sójový olej v USA je najdrahší od roku 2008.
      Od uvalenia sankcií na tretieho najväčšieho exportéra sú aj kontrakty na dodávky uhlia na vzostupe a tento týždeň vyskočili na rekordných 440 USD za tonu, čo je o 100 % viac ako pred mesiacom.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down