06.04.2025 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komora aj naďalej apeluje na dôsledné dodržiavanie pokynov veterinárov a na rešpektovanie všetkých nariadení

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora veľmi citlivo vníma situáciu ohľadom usmrcovania zvierat v chovoch postihnutých slintačkou a krívačkou. Chovateľská tragédia a citová väzba každého chovateľa na zvieratá sa nedá prehliadnuť; je hmatateľná a mimoriadne skľučujúca.

BRATISLAVA. V tlačovej správe o tom koncom minulého týždňa informovala Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Dodala, že riskovať zavlečenie nákazy do veľkých chovov by bolo hazardom s veľmi negatívnym dopadom na potravinovú bezpečnosť nášho štátu.

V správe sa uvádza aj to, že každý chovateľ hospodárskych zvierat a široká verejnosť v mestách a na dedinách sa veľmi dobre dokážu vcítiť do traumy, ktorú v týchto dňoch prežívajú chovatelia v postihnutých oblastiach.

Ak sa však podľa pokynov veterinárov nezlikvidujú všetky zvieratá z rizikových oblastí, aj keď spomenuté zvieratá v danom okamihu nevykazujú žiadne známky nákazy, prípadné zavlečenie slintačky a krívačky do veľkých profesionálnych chovov by znamenalo katastrofu pre celú živočíšnu výrobu a aj pre následné spracovanie mlieka a mäsa na Slovensku.    

„Je nám nesmierne ľúto každej usmrtenej dojnice, ošípanej, kozy a ovce. Poľnohospodári sú citovo spätí s dobytkom, o ktorý sa roky starajú. Každé  zviera, ktoré sa v týchto dňoch musí usmrtiť, pre nich predstavuje chovateľský príbeh, čo obzvlášť platí v prípade malých farmárov. Ak si však nechceme zavliecť nákazu do veľkých chovov, kde mlieko produkuje tisíc a aj viac dojníc, a kde tieto zvieratá zabezpečujú podstatnú časť z produkcie mlieka v našej krajine, potom nemáme inú možnosť. Malý chovateľ nemá k dispozícii také zázemie a také prostriedky na vykonávanie dezinfekcie, aké má veľkochovateľ s jeho profesionálnym vybavením. Aj preto by bolo rizikom ponechať nažive všetky zvieratá v postihnutých oblastiach, pretože by mohli nákazu rozšíriť ďalej,“ uviedol Emil Macho, prvý podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Je veľmi dôležité, aby sme aj v tejto chvíli zotrvali pri opatreniach, ktoré pre nikoho nie sú príjemné. V konečnom dôsledku to môže zachrániť tisícky ďalších hospodárskych zvierat a môže to zvrátiť možné ďalekosiahle hospodárske škody. 

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down