15.10.2014 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kompenzácie EÚ sú len symbolické, odbyt ovocia a zeleniny neriešia

Opatrenia Európskej únie proti rapídnemu poklesu cien ovocia a zeleniny na trhoch EÚ podľa hovorcu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislava Nemca pokryjú slovenským pestovateľom straty len z nepatrnej časti.

"Slovenskí pestovatelia vyvážali ovocie a zeleninu na ruský trh len v nepatrných množstvách. V súčasnosti čelia tlaku producentov z iných členských štátov, ktorí sa snažia za dampingové ceny predať produkciu aj na slovenskom trhu. Výška kompenzácie je symbolická, ani zďaleka nerieši problém s odbytom produkcie," upozornil Nemec. Poukázal na tohtoročnú lepšiu úrodu jabĺk. "Produkcia sa bude pohybovať okolo 55.000 ton, ba možno aj viac, pričom podpora z Bruselu sa vzťahuje len na 3000 ton nielen jabĺk, ale celého radu iných vybraných druhov ovocia a zeleniny. Takže podpora sa vzťahuje na nepatrný zlomok celkovej produkcie ovocia a zeleniny Slovenska, pričom dramatický pokles cien sa plošne týka celého jej rozsahu," povedal hovorca.
Pridelená kvóta z Bruselu preto podľa neho slovenským pestovateľom ani zďaleka nepostačuje. "Výška podpory by mohla pomôcť len časti producentov, rozhodne však nepokryje ani náklady tých najlepších, ktoré vynaložili na produkciu, lebo necelých 17 centov na kilogram na to rozhodne nemôže postačovať," skonštatoval.
Aktuálna situácia, pokiaľ ide o vývoj cien na trhoch s ovocím a zeleninou, môže byť ešte horšia, domnieva sa. "Ceny kľúčových výrobkov v ovocinárstve a zeleninárstve sa prepadli v závislosti od komodít o 20 až 45 %. Navyše dochádza k tlaku už aj v sektore bravčového mäsa a v mliečnom sektore, ale u ovocia a zeleniny je cenový prepad veľmi rýchly, výrazný a plošný," varoval, keďže nikto podľa neho nepredá produkciu za výhodnejšiu cenu. "Bez ohľadu na to, či mal alebo nemal priame kontakty na ruských odberateľov."
V súčasnosti sa výkupné ceny jabĺk pohybujú okolo 15 až 20 centov za kilogram. "Napriek tomu ich niektoré obchodné reťazce predávajú za jedno euro, ba aj drahšie. Pokiaľ by niekto dokázal produkciu predať za výkupnú cenu, tak by to bolo pre neho výhodnejšie, než prijať kompenzáciu vo výške necelých 17 centov za kilogram. Niektorá kvalitnejšia produkcia sa dokonca vykupuje aj za viac ako 20 centov, ale nejde o veľké množstvá," poznamenal.
Ovocinárov a zeleninárov obmedzuje nielen limit 3000 ton, ktorý Slovensko nemôže prekročiť, ale aj termín, keďže o podporu sa môžu uchádzať len do konca januára budúceho roka. "Pritom nie je jasné, dokedy ruské sankcie potrvajú a budú plošne vplývať na realizačné ceny poľnohospodárov," konštatoval hovorca SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down