09.03.2018 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chov kôz - najstarších zdomácnených zvierat

Kozy spolu s ovcami boli prvými zvieratami, ktoré si pračlovek skrotil a zdomácnil. Najstaršie podklady pochádzajú z obdobia neolitu z okolia Jericha vyše 7 000 rokov p. n. l. Pomerne významné miesto mali aj v gréckej mytológii. V časoch Mojžišových bol rituál obetovania spojený nielen použitím kozliatok ako obetných zvierat, ale časť z nich vypustili do voľnej prírody.

Divožijúce druhy kôz zdomácneli v oblastiach Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Môžu sa vyskytovať v štyroch formách: kozorožec horský (Capra ibex), koza keltská (Capra prisca), koza beroárová (Capra aegagrus), koza skrutkorohá (Capra falconeri). Za najpôvodnejší druh sa považuje vyhynutá koza keltská, z ktorej krížením s kozou bezoárovou a skrutkorohou bola vyšľachtená naša koza domáca.
Kozy podobne ako psy sú najstaršími domácimi zvieratami. Mnoho odborníkov považuje kozu za najskôr zdomácneného prežúvavca. Kozy pochádzajú z najstaršieho známeho osídlenia v Zawi Chemi z roku 8 000 pred Kristom z Jericha a Jordánska okolo 7 000 pred Kristom. Prvú domestikáciu môžeme hľadať v rokoch 6 000 až 3 000 pred Kristom v Ázii, Afrike až u nás v Európe. Na hlinených tabuľkách sa zachovalo mnoho dôkazov o chove kôz. Boli vyobrazené v rôznych pózach a podobali sa tvarom tela a rohmi na kozy bezoárové. V starovekom Egypte mal chov kôz väčší význam než chov oviec. Kozie mäso bolo dôležitou potravinou chudobných a koža slúžila ako produkt na výrobu pomôcok do domácností.
Najstaršie nálezy domestikovaných kôz v Európe sú lokality Viesenhauser v Stuttgarte. Podobné sú koze bezoárovej, hlavne tvarom rohov (šablovitý). Na Kaukaze a v strednej Ázii bola domestikovaná koza ciskašská, ktorá pravdepodobne pochádza z kozy skrutkorohej. Podobne ako ovce a dobytok, tak aj kozy sa dajú rozdeliť podľa viacerých hľadísk - pôvodu, zoologických znakov, podľa krajín a zemepisných pásiem vzniku a rozšírenia.
Podľa Hilzheimera rozoznávame tri formy divokých kôz: pravé kozy (capra Spec.l.), kozorožce (Aegoceros spec.Pall.) a tury (Turus spec.Hilzh.), ktoré sú im najviac príbuzné. Pôvod kôz možno hľadať medzi divokými druhmi pravých kôz. Tu rozoznávame tri druhy; dva druhy sú žijúce.
Koza bezoárová (Capra aegagrus) žije v Iráne, v celej západnej Ázii, na Kréte, vyskytuje sa na južnej strane Kaukazu v Tauru. Je červenohnedo zafarbená v lete, v zime má čiernu hlavu, čierne prsia, čierny pruh sa tiahne po chrbte, pleciach. Spodok brucha a vnútro nôh má biele. Hospodársky sa využíva nielen mäso, ale aj koža a rohy. V Grécku a na Kréte sú tieto kozy chránené.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 11

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down