Argentínski výskumníci uplynulý týždeň svetu predstavili svoju najnovšiu pýchu: dvojmesačné teliatko pomenované Rosita Isa.
Čím je toto teliatko výnimočné? Vedci zmenili genetickú informáciu tak, aby jej mlieko obsahovalo dve bielkoviny, ktoré sa vyskytujú v ľudskom materskom mlieku, no v kravskom chýbajú, alebo sa vyskytujú v podstatne menšom množstve – lyzozým a laktoferín. V budúcnosti by toto mlieko mohlo pomôcť deťom, ktorých matky nemôžu kojiť a ktoré sú odkázané na umelú dojčenskú výživu.
„Chceli sme zvýšiť nutričné hodnoty kravského mlieka, ktoré má z pohľadu človeka určité nedostatky. Podarilo sa nám vložiť do genómu tohto zvieraťa dva ľudské gény, ktoré ovplyvňujú produkciu bielkovín dôležitých pre našu výživu. Jednou z nich je laktoferín, ktorý má na starosti zavedenie železa do krvného obehu a má sekundárne antibakteriálne, antivírové a antiplesňové účinky, a okrem toho podporuje odontogenézu, teda rast zubov. Druhým proteínom je lyzozým, ktorý sa nachádza v mlieku v prvých týždňoch ľudskej laktácie vo vysokej koncentrácii – v gramoch na liter, teda v obrovskom množstve – a u kráv je takmer nezistiteľný. Zaisťuje antibakteriálnu prevenciu proti možným infekciám,“ konštatoval Adrian Mutto, jeden z autorov argentínskeho projektu.
Mladá Rosita Isa sa narodila v apríli a na svet prišla cisárskym rezom, pretože vážila viac než štyridsaťpäť kilogramov, čo je oproti bežným teľatám plemena Jersey takmer dvojnásobok.
Vo svojej DNA má dva ľudské gény zaisťujúce produkciu mlieka, ktoré je veľmi podobné tomu ľudskému. Ide o výsledok práce genetikov z argentínskeho Národného inštitútu pre poľnohospodárske technológie (INTA) v meste Balcarca (v provincii Buenos Aires) a z univerzity v San Martíne. Výskumníci na projekte pracovali šesť rokov, pričom začínali skúmaním kôz, a postupne presúvali svoju pozornosť na výskum dobytka, najmä na plemeno Jersey.
Nový úspech argentínskych vedcov ocenil aj tamojší minister poľnohospodárstva Julián Domínguez a argentínska prezidentka Cristina Kirchnerová, podľa ktorej môžu byť na výsledky výskumu všetci Argentínci pyšní. Ako ďalej dodala, sama vyrástla na kravskom mlieku, pretože jej matka materské mlieko nemala: „Mama ma asi zabije, keď si to vypočuje. Ale ja aj moja sestra sme dostávali len kravské mlieko, no a sme tu,“ povedala. Argentínski vedci dokonca prezidentke navrhli, že sa teliatko bude volať podľa nej, čo vraj s vďakou odmietla. „Prišli za mnou a povedali, že sa bude volať Cristina, ale ktorá žena by chcela, aby sa po nej volala krava? Zdalo sa mi, že bude vhodnejšie, ak sa bude volať Rosita,“ citoval Cristinu Kirchnerovú britský denník The Telegraph.
Podobné experimenty nie sú vo svete nové. Stádo kráv s pridaným génom na obohatenie mlieka má aj Čína, ktorá plánuje do troch rokov spustiť komerčnú produkciu takto vytvoreného „materského“ mlieka. Podľa argentínskych vedcov je ich projekt unikátny tým, že sa im podarilo pridať do kravskej DNA dva gény, kým Číňania pridali len jeden. Mlieko Rosity by sa tak malo k ľudskému materskému mlieku blížiť viac než mlieko čínskych kráv.
MARÍNA URBÁNKOVÁ