Finančná kríza v Grécku, ktorú znásobilo zatvorenie bánk na niekoľko týždňov, zasiahla do bežného života väčšiny Grékov. Najviac ale ovplyvnila ľudí na vidieku a najmä farmárov. Tí preto vo väčšej miere začali využívať barterové obchody. Informovala o tom agentúra Reuters.
ATÉNY. Mnohí farmári v súčasnosti platia zamestnancov namiesto peňazí naturáliami a namiesto nákupu či prenájmu techniky si stroje vzájomne požičiavajú. Takto dnes funguje aj pestovateľ bavlny Mimis Tsakanikas (41), ktorého najväčšou obavou do zatvorenia bánk boli výpadky elektriny a nájazdy diviakov. Dnes je jeho najväčšou starosťou, ako zaplatiť dodávateľov a riešiť dohody so zákazníkmi, ktorí rovnako nemajú peniaze, aby zaplatili za jeho tovar.
Farmár sa preto rozhodol podobne ako iní využiť barterový obchod známy už z dávnych čias. V súčasnosti platí niektorých zamestnancov namiesto peniazmi úrodou ďateliny a s ostatnými farmármi si vzájomne požičiavajú stroje.
"Je to nočná mora," povedal Tsakanikas, ktorý si v júli prenajal pole, pričom za prenájom plánuje zaplatiť časťou úrody. "Dlhujem peniaze množstvu ľudí - na čerpacích staniciach či vo firmách na opravu strojov. Musím chodiť do banky každý deň a peniaze, ktoré odtiaľ vyberiem, mi nestačia," dodal farmár, ktorý okrem bavlny a ďateliny pestuje aj kukuricu a zeleninu.
Ako dodal, rozhodol sa preto využiť výmenný obchod. "To tu bolo už v minulosti, no momentálne sa táto forma obchodu ešte viac rozmáha," povedal s tým, že príbuzní a známi si teraz pomáhajú, ako vedia.
Údaje o rozsahu barterových obchodov nie sú známe, keďže väčšina týchto transakcií sa uskutočňuje neoficiálne. No aktivita na internete a neoficiálne vyjadrenia farmárov a podnikov ukazujú, že výmenný obchod je na vzostupe.
"Výmenný obchod bol v dávnych dobách súčasťou bežného života Grékov," povedal ekonóm a profesor na univerzite v Patrase Haris Lambropulos. Ako dodal, v minulosti fungoval barter najmä medzi rodinami a na individuálnej úrovni, v dôsledku súčasnej krízy a zavedenia kapitálových kontrol ale nabral na intenzite.
(tasr)