„Genetický potenciál hybridov kukurice predstavuje základné východisko pre kvalitu kukuričnej siláže. Konečná kvalita siláže je ovplyvňovaná celým radom faktorov, a tak, v konečnom dôsledku: stráviteľnosť živín (hlavne vlákniny), využiteľnosť živín (hlavne škrobu) a chutnosť siláže, sú kľúčové faktory podmieňujúce konečný úspech. V uplynulej sezóne bolo na mnohých lokalitách charakteristickým rysom mimoriadne teplo a sucho, pričom aj lokálne boli rozdiely veľké.“
Uviedol MVDr. Tomáš Mitrík, nezávislý odborný poradca spoločnosti FEED LAB, počas odbornej konferencie spoločnosti Limagrain vo Zvolene.
Sušina versus škrob
Vo svojej prednáške sa v úvode zameral na nárast obsahu sušiny kukurice, ktorý stúpa tým, že zreje a postupne vysychá šúľok so zrnom. Často sa pritom zabúda na to, že zelená časť rastliny si zachováva relatívne veľmi dlho nízky obsah sušiny, okolo 20 – 24 percent. Výsledný obsah sušiny celej rastliny je zložený z týchto dvoch zložiek. S obsahom sušiny súvisí celková stráviteľnosť a využiteľnosť škrobu. Na základe výsledkov pokusov, obsah škrobu na úrovni okolo 35 percent kulminuje pri 38 percentách sušiny. V tomto kontexte si však treba uvedomiť, že vzťah medzi vodorozpustnými cukrami a obsahom škrobu je veľmi kompaktný (škrob je postupne transformovaný z cukrov). Cukry nie sú len zdrojom energie, ale sú aj za chuťou, čo podstatne ovplyvňuje príjem krmiva kravami. Obsah sušiny je potrebné hodnotiť vo vzťahu k obsahu škrobu a k obsahu cukrov. Podľa T. Mitríka by sme nemali zabúdať, že koncentrovanie pozornosti na škrob vedie k znižovaniu jeho využiteľnosti, pretože stúpa podiel sklovitého endospermu v zrne a súčasne, zrno presychá. „Maximalizácia škrobu častokrát vedie veľmi nesprávnym smerom a má veľmi neblahé následky!“ dodal T. Mitrík. Praktickým výsledkom býva siláž preschnutého kukuričného zrna s kukuričnou slamou, čo bola aj situácia na mnohých miestach počas uplynulej sezóny. „Potrebujeme vyrobiť primerane krehké krmivo, ktoré kravy zvlášť obľubujú a dosiahnuť dobrú chutnosť samotnej siláže aj po fermentácii. Chutnosť a využiteľnosť živín sú z hľadiska kravy hierarchicky postavené najvyššie a stoja na základni tvorenej koncentráciou živín a fermentačnými charakteristikami siláže,“ objasnil priority T. Mitrík. Sklovitý, žltý endosperm v zrne, ovplyvňuje celkovú využiteľnosť škrobu. V prípade kukuríc s vysokým podielom sklovitého endospermu a hlavne v kombinácii s vysokým obsahom sušiny v zrne, využiteľnosť škrobu významne klesá.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.