Technologická kvalita potravinárskej pšenice je určená predovšetkým genetickým potenciálom danej odrody dosahovať kvalitu požadovanú spracovateľským priemyslom. Vplyvy ročníka (počasie, agrotechnické postupy) majú aditívny účinok na technologickú kvalitu potravinárskej pšenice a môžu potlačiť, alebo naopak zosilniť geneticky determinovaný potenciál pekárenských odrôd pšenice.
V rámci projektu ÚOP MPRV SR: „Monitoring kvalitatívnych parametrov pšenice letnej dopestovanej v Slovenskej republike“, môžeme každoročne sledovať technologickú kvalitu pšenice.
Priebeh počasia počas vegetácie 2016/2017
Jeseň 2016 bola na Slovensku v nižších polohách teplotne nadnormálna, môžeme ju celkovo hodnotiť ako prevažne vlahovo normálnu. Avšak v októbri 2016 bolo prevažne veľmi vlhko. Zima (2016/2017) bola prevažne teplotne normálna, v nižších polohách stredného Slovenska miestami aj podnormálna, na horách teplotne nad dlhodobým priemerom (DP) až teplotne nadnormálna. V zime spadlo na Slovensku v priemere 96 milimetrov zrážok (asi 68 percent v porovnaní s DP 1901-1990).
Na Slovensku bol prvý polrok 2017, až na niekoľko chladnejších epizód, relatívne teplý až veľmi teplý a až do konca júna prevažne suchý v južnej polovici Slovenska, iba apríl bol veľmi vlhký vďaka niekoľkým veľmi vysokým zrážkovým úhrnom. Keďže zrážky padali nerovnomerne a prevažne z prehánok, neprispeli dostatočne k zavlaženiu pôdy a v južnej polovici Slovenska bolo miestami až mimoriadne sucho.
V druhej dekáde júla porasty pšenice vstupovali do plnej zrelosti a začala sa žatva. Na začiatku augusta sa pšenica ozimná ešte zberala v podhorských polohách stredného Slovenska. Vo východoslovenskom regióne zber pšenice ozimnej pokračoval v priebehu celého mesiaca august.
Z pohľadu priebehu počasia môžeme teda povedať, že na kvalitu pšenice sa v roku 2017 podpísalo predovšetkým júnové sucho v západnej a južnej časti Slovenska. Žatva pšenice prebiehala kontinuálne bez výrazných prerušení zrážkami.
Kvalita pšenice podľa krajov SR
V roku 2017 v rámci celej SR bolo analyzovaných 210 vzoriek pšenice z 86 odberových miest (získané od Poľnohospodárskych a Roľníckych družstiev a zo skúšobných staníc ÚKSUP-u).
V sledovaných vzorkách boli stanovované parametre technologickej kvality podľa STN 46 1100-2: Zrno potravinárskej pšenice letnej (2003), triedy kvality A, čo zodpovedá minimálnym požiadavkám kvality pre pekárske účely, konkrétne objemová hmotnosť (min. hodnota 760 g.l-1), obsah dusíkatých látok Nx5,7 (min. 11,5 percenta), obsah mokrého lepku v sušine (min. 25 percent), sedimentačný index, Zelenyho test (min. 25 mililitrov), číslo poklesu (min. 220 s) a mimo STN bola hodnotená kvalita lepku na základe hodnoty gluten indexu (min. odporúčaná hodnota pre kvalitný lepok pre pekárske účely je 70).
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.