Staré známe porekadlo hovorí: „Ako si zaseješ tak budeš žať“, je to pravda ale treba dodať, že k dobrej žatve patrí aj celovegetačná starostlivosť o zasiate porasty. Vzhľadom na dlhodobo neutešenú finančnú situáciu na niektorých poľnohospodárskych podnikoch sa často stretávame so sejbou vlastného a veľakrát neošetreného osiva. Ak však chce farmár dorobiť úrodu o primeranej kvalite, dôkladné ošetrenie osiva je nevyhnutné.
Ozdraviť pôdu
Pre dobre založenie porastu obilnín okrem prípravy pôdy, sejby v rámci agrotechnického termínu a primeranej výživy na jeseň, je potrebné vysiať zdravé osivo do zdravého prostredia – pôdy. Zdravá pôda, teda pôda, v ktorej nie sú naakumulované rôzne druhy patogénov je v súčasnej dobe skôr raritou ako pravidlom. Ak chceme zabezpečiť tzv. ozdravenie našich pôd musíme dbať na dôkladnú celovegetačnú ochranu porastov proti škodlivým činiteľom, následkom ktorej môžeme minimalizovať zásobu patogénneho materiálu v pôde. Samozrejme, že k ozdraveniu pôd by sme dospeli jednoduchšie dodržaním klasického striedania plodín – osevným postupom. V súčasnej dobe, kedy je potrebné zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov na plynulý chod výroby je klasický osevný postup minulosťou.
Predchádzať chorobám
Prezimovanie porastu a plné využitie ošetrenia osiva morením je podmienené aj kvalitou osiva – jeho vyrovnanosťou. Ak si myslíme, že na založenie porastu stačí osivo tzv. „čo sýpka dá“, ktoré ošetríme a očakávame zdravý a vyrovnaný porast, sme na omyle. Spravidla chyby pri vzchádzaní a nevyrovnanom poraste potom pripisujeme nekvalitnému moridlu a nie pravej príčine, t. j. nekvalitnému – nevyrovnanému osivu.
Sejbou ošetreného osiva - morením sa dá zabrániť (podľa druhu použitého moridla a dôkladnosti namorenia) šíreniu chorôb prenosných osivom, pôdou a pozberovými zvyškami, ktoré ohrozujú mladé vzchádzajúce rastliny.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.