Ako to druhový názov lesknice kanárskej Phalaris canariensis L. naznačuje, ide o teplomilnú trávu, ktorej pravdepodobnou domovinou sú kanárske ostrovy a ktorej v súčasnosti rozšírené pestovanie vo svete nastalo po skúsenostiach z neďalekého západoafrického Maroka. Celosvetová výmera tejto plodiny je zhruba na úrovni poldruha rozlohy Východoslovenskej nížiny a z väčšej miery je koncentrovaná v krajinách Severnej Ameriky.
Lesknica sa vyznačuje dobrou krmovinárskou hodnotou, je vhodná pre zelený krm aj na seno, najmä však zrno lesknice je cennou glycidovou (pre bohatý obsah esenciálnych aj neesenciálnych aminokyselín a teda bielkovín) zložkou vtáčieho zobu a môže byť aj prímesou v krmive iných domácich zvierat. To, po spestrení škály pestovaných plodín hlavne na menej bonitných pôdach, môže poskytnúť celkom zaujímavé odbytové možnosti, najmä exportné. Ide nielen o doplnkovú plodinu, je to tiež o burina so zatiaľ zriedkavým výskytom. Lesknica príležitostne zplanieva, avšak významnejším zdrojom jej zaburinenosti je osivo niektorých zámorských plodín, či v najbežnejšom prípade osivo pôvodom z južnejších krajín.
Charakteristika rastliny
Lesknica kanárska je jednoročná 15 až130 centimetrov vysoká riedkotrsnatá tráva bez sterilných výhonkov. Steblo má priame, alebo na báze vystúpavé, tuhé, duté, hladké, slabo voskované. Listy sú široké, mierne drsné, čepele zúžené do veľmi dlhej špičky, listové pošvy nafúknuté, hladké alebo slabo drsné, jazýček 3 – 8 milimetrov dlhý, na okraji mierne rozstrapkaný. Vytvára samoopelivú silno skrátenú metlinu s vajcovitým až podlhovastým paklasom, 2 - 4 centimetre dlhým a hustým, počas kvitnutia na špici často s antokyánovým nádychom, po dozretí slamovožltý. Klásky sú ploché, krátko stopkaté, jednokveté s dvoma pármi pliev, vonkajšie plevy sú krídlaté. Zrno je žltkasté až svetlohnedé, podlhovasto elipsovité, 2 - 3 milimetrové, hladké, lesklé. HTZ dosahuje 7 až 9 gramov. Korene sú bohato vetvené, uložené do hĺbky 25 centimetrov. Dĺžka vegetácie lesknice kanárskej je 80 až 120 dní.
Príprava pôdy
Pri príprave pôdy sa kladie dôraz na dosiahnutie stavu, ktorý zabezpečí rovnomerné klíčenie, pravidelné vzchádzanie a v konečnom dôsledku vyrovnaný porast. Dôsledky chýb v agrotechnike sa už nedajú odstrániť. Ako sme uviedli vyššie, korene lesknice sa nachádzajú hlavne v ornici.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.