„Jarný jačmeň je významnou tržnou plodinou. Trend dopytu tuzemských sladovní po sladovníckom jačmeni naďalej pretrváva.“
Uviedol Ing. Martin Štrba, zástupca spoločnosti Limagrain počas odborného seminára v Mojmírovciach, podľa ktorého je to alternatíva ako udržať resp. rozšíriť plochy jačmeňa jarného na Slovensku: "V podstate je jačmeň jarný vysiaty na jeseň na tom podobne ako jačmeň ozimný a to ako úrodou cca + 1,5 až 2 tony na hektár v porovnaní s výsevom na jar, tak skorosťou, t. j. je o 1 až 2 týždne skorší. Najlepšie výsledky dosahujú pestovatelia pri sejbe medzi 10. až 20. októbrom.“
Zvýšiť istotu prezimovania
Ďalším posunutím sejby na koniec októbra, prípadne až na začiatok novembra sa podľa zástupcu spoločnosti zvýši istota prezimovania (jačmeň jarný vydrží -10℃, -12℃). Osivo jačmeňa odporúča ošetriť prípravkom Systiva proti plesni snežnej a paluškovej hnilobe. V prípade nutnosti odporúča jesenné ošetrenie porastu proti prenášačom viróz. Celkovú dávku dusíka - 80 až 100 kg na hektár, je vhodné rozdeliť na nižšiu štartovaciu dávku s aplikáciou na jeseň, zvyšok použiť neskôr na regeneračné prihnojovanie, rovnako ako pri ozimnom jačmeni. „Pri dodržaní tejto agrotechniky dosahujú pestovatelia aj o 20 - 30 percent vyššie úrody v porovnaní s porastom založeným z výsevu na jar,“ dodal M. Štrba. Uvedené potvrdili aj výsledky pokusov, napr. v roku 2020 v Nýrovciach, kde boli zaradené viaceré odrody jačmeňa jarného, porovnávané z jarného a jesenného výsevu, pričom rozdiel v úrodách bol +2 až 4 tony na hektár v prospech založenia porastu na jeseň.
"Jesenná sejba jačmeňa jarného je jednou z možných variant, ako zlepšiť výsledky pestovania jarného sladovníckeho jačmeňa, najmä v oblastiach, kde sa kvôli častým jarným a letným prísuškom rozhodli upustiť od jeho pestovania," dodal M. Štrba, "pokiaľ jarný sladovnícky jačmeň dobre prezimuje, spravidla dosiahne lepšiu úrodu a dobrú sladovnícku kvalitu."
Dopyt po jačmeni pretrváva
„V roku 2022 sa výroba piva vrátila na úroveň spred pandémie. Sú to veľmi dobré správy a počítame s tým aj v tomto roku. Pozícia Slovenska je z hľadiska výroby a hlavne exportu sladu naďalej veľmi dobrá. Slovensko si udržalo piatu pozíciu v exporte sladu v Európe. V rámci sveta je na jedenástom mieste,“ povedal v úvode Ing. Marián Šternócky, manažér spoločnosti Heineken Slovensko Sladovne, ktorá je s 37 percentným podielom najväčším spracovateľom sladovníckeho jačmeňa a výrobcom sladu na slovenskom trhu.
Na Slovensku dnes pôsobí sedem sladovní a až 80 percent nimi vyrobeného sladu ide na export.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.