Spoločné stanovisko zástupcov poľnohospodárskych komôr Českej republiky, Maďarska, Poľska, Slovenska, Rumunska, Bulharska, Lotyšska, Litvy, Estónska a Chorvátska sa týka apelu na uprednostňovanie potravinovej bezpečnosti v EÚ.
Zástupcovia Agrárnej komory Českej republiky (AK ČR), Poľnohospodárskeho zväzu Českej republiky (ZSCR), Maďarskej poľnohospodárskej komory (NAK), Národnej rady poľnohospodárskych komôr v Poľsku (KRIR), Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), Národnej federácie výrobcov v poľnohospodárstve, potravinárstve a v súvisiacich službách v Rumunsku (PRO AGRO), Národného zväzu poľnohospodárskych družstiev z rastlinného sektora v Rumunsku (UNCSV), Ligy poľnohospodárskych výrobcov v Rumunsku (LAPAR), Združenia Force of Farmers(AFF), Bulharskej poľnohospodárskej komory (BAC), Lotyšského parlamentu poľnohospodárov (ZSA), Poľnohospodárskej komory Litovskej republiky (ZUR), Chorvátskej poľnohospodárskej komory (HPK) a Estónskej poľnohospodárskej komory sa obracajú na poslancov Európskeho parlamentu, aby zdôraznili zásadný význam uprednostňovania potravinovej bezpečnosti.
„V týchto náročných časoch poznačených geopolitickým napätím a prírodnými katastrofami je nevyhnutné, aby sme sa spojili a prijali súdržný a strategický prístup na zabezpečenie našej budúcnosti.
Musíme si uvedomiť, že potraviny môžu byť a sú používané ako zbraň, rovnako ako energia, čoho dôkazom sú udalosti z posledných rokov. Potrebujeme pochopiť tieto výzvy a prijať aktívne opatrenia na ochranu našich občanov a výroby potravín.
Budúci európsky rozpočet na obranu a bezpečnosť by sa mohol použiť na riešenie potravinovej bezpečnosti a stability v EÚ bez toho, aby sa spoliehal len na opatrenia Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Naliehavo vás vyzývame, aby ste uznali dôležitosť potravinovej bezpečnosti a vyčlenili dostatočnú časť v rozpočte na obranu s cieľom zabezpečiť, aby dodávky potravín do EÚ zostali bezpečné. Sme pevne presvedčení o tom, že by to prispelo k celkovej stabilite a k bezpečnosti spoločenstva EÚ.
Na zabezpečenie zachovania potravinovej bezpečnosti členských štátov EÚ v čase krízy alebo vojny sú potrebné tieto opatrenia:
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)