Agropotravinárske samosprávy z krajín V4 listom požiadali predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú o obnovenie Dočasného krízového a prechodného rámca pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine.
Sektor poľnohospodárstva a výroby potravín v Európskej únii je v kríze. Okrem komplikovanej a administratívne náročnej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, okrem dopadov obchodných vzťahov Európskej únie s tretími krajinami a okrem ďalších faktorov k tomu prispieva najmä nárast cien vstupov do výroby potravín. Značnou mierou k tomu prispela aj vojenská agresia Ruska voči Ukrajine a jej geopolitické dôsledky.
Významným a jednouchým nástrojom, ktorý v Európskej únii platil v rokoch 2022 až 2024, bol Dočasný krízový a prechodný rámec pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine, ktorý poskytol členským štátom nástroje na kompenzáciu ekonomických dopadov na niektoré sektory národného hospodárstva; okrem iného aj na sektor poľnohospodárstva a potravinárstva.
Tento krízový rámec bol definitívne ukončený k 31. decembru 2024, avšak my, predstavitelia poľnohospodárov reprezentovaných zástupcami Národnej rady poľnohospodárskych komôr Poľska, Agrárnej komory Českej republiky, Maďarskej poľnohospodárskej komory a Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, sme presvedčení o tom, že dôvody, pre ktoré bol dočasný krízový rámec zavedený, stále pretrvávajú. Dovoľte, aby sme citovali niektoré body, ktorými Európska komisia prijatie Dočasného krízového rámca zdôvodnila:
*Geopolitická kríza vyvolaná agresiou Ruska proti Ukrajine má v EÚ mimoriadne závažný vplyv aj na odvetvie poľnohospodárstva, potravinárskeho priemyslu, rybolovu a akvakultúry. Vysoké ceny energií sa prejavujú aj v zdražovaní hnojív. Na dodávky hnojív do EÚ majú vplyv aj uvedené obmedzenia dovozu hnojív do EÚ z Ruska a z Bieloruska. Kríza mala vážne dôsledky na dodávky obilia, najmä pšenice, ako aj kukurice a olejnatých semien, slnečnice a repky olejnej, a derivátov škrobu z Ukrajiny a z Ruska do EÚ, a viedla k výraznému dočasnému zvýšeniu cien krmív pre hospodárske zvieratá. Kombinovaný vplyv tohto zvýšenia nákladov na energie, hnojivá, obilie a oleje v EÚ najvýraznejšie pociťuje odvetvie chovu hospodárskych zvierat. Ukrajina je aj dôležitým výrobcom a vývozcom rastlinných olejov, najmä slnečnicového oleja, takže zvyšovanie cien vyššie uvedených výrobkov má dosah na prevádzkovateľov v odvetví spracovania potravín a núti ich hľadať alternatívy.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)