17.05.2019 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Listové choroby obilnín na vzostupe

Na jačmeňoch je najrozšírenejšia choroba hnedá škvrnitosť jačmeňa (Pyrenophora teres anamorfa Drechslera teres syn. Helminthosporium teres). Môžete ju pozorovať veľmi skoro, lebo mycélium prerastá z rastlinných zvyškov do klíčiacich rastlín. Neskôr tvorí askospóry a infikuje ďalšie rastliny prenášaním vetrom a dažďom.

Signalizačná správa

Prvá vlna kulminuje vo fáze odnožovania. Druhá vlna prichádza v obdobi steblovania a klasenia. Choroba má dva typy: sieťovitú a škvrnitú, vždy tmavohnedej farby. Za prah škodlivosti sa považuje 25 percent napadnutých rastlín pričom sa hodnotí najviac napadnuté poschodie.

Rhynchospóriová škvrnitosť jačmeňa

Patogén (Rhynchosporium secalis) má podobnú bionómiu. Ochoreniu vyhovuje vlhké a chladnejšie počasie, teplota 15-18º C a vysoká relatívna vlhkosť vzduchu. K infekciám dochádza pri nízkej slnečnej radiácii už za 8 dní. Odlišuje sa od hnedej škvrnitosti belavými škvrnami rôznych tvarov s ostrým vonkajším tmavohnedým lemovaním a viditeľnými kruhmi. Najviac postihuje spodné listy.

Preventívne pôsobí výber geneticky odolných odrôd, striedanie plodín, likvidácia výmrvu jačmeňa, používanie zdravého certifikovaného a moreného osiva, počas vegetácie pravidelné hodnotenie porastu, správna diagnostika a rýchle rozhodnutie o ošetrení.

Proti škvrnitostiam v ozimnom jačmeni sú autorizované nasledovné účinné látky a ich kombinácie: azoxystrobin, azoxystrobin + cyproconazole, bixafen + prothioconazole + tebuconazole, bixafen + tebuconazole, cyproconazole + izopyrazam, prothioconazole + tebuconazole, picoxystrobin, strobiluríny v kombinácii s azolmi, cyproconazole + trifloxystrobin, prothioconazole + trifloxystrobin, epoxiconazole + fenpropimorph, posilnené o kresoxim-methyl a azoxystrobin + epoxiconazole, epoxiconazole a azoxystrobin + tebuconazole, cyproconazole + propiconazole, fenpropidin + propiconazole, fluxapyroxad + metconazole, fluxapyroxad + pyraclostrobin, fluoxastrobin + prothioconazole, prochloraz, cypronidil + propiconazole, epoxiconazol + kresoxim-methyl. Trojkombinácia bixafen + fluoxastrobin + prothioconazole a epoxiconazole + fluxapyroxad + paraclostrobin, epoxiconazole + fenpropimorph + metrafenone, rovnako ako azoly so spiroxamine, s triadimenol a s fenpropidin. Povolené sú aj propiconazole, penthiopyrad a kombinácia cyprodinil + isopyrazam. Autorizovaný je aj tetraconazole + thiophanate-methyl.

Hrdze na obilninách

Vývoj obilnín rýchlo napreduje, treba sa pripraviť aj na infekcie hrdzí, ktoré napádajú rôzne obilniny.

Hrdza plevová (Puccinia striiformis)

Je jednobytná hrdza. Prezimuje mycélium na výmrve alebo na oziminách, šíri sa v ohniskách, už aj na jeseň. Napáda najmä pšenicu, jačmeň, ovos a raž a druhy z čeľade Poaceae. Prvé prejavy sú na špičkách listov v podobe kôpok urédií, neskôr splývajú do prúžkov na oboch stranách listov. Prechádza na celé rastliny, steblá, pošvy aj zrná. Prah škodlivosti je určený nasledovne: výskyt urédií na odnožiach od 5 percent vyššie vo fáze steblovania a na 15 percentách odnoží vo fáze klasenia.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down