Na práve prebiehajúcej, 23. schôdzi Národnej rady SR, budú poslanci hlasovať aj o návrhoch novely zákonov, ktoré sa týkajú problematiky poľnohospodárstva. Predkladateľom týchto návrhov je člen Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Martin FECKO (OĽaNO), ktorého sme požiadali o bližšie informácie o týchto návrhoch.
Dosť kontroverzne je vnímaný váš návrh, ktorý sa týka zákona č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov...
„V tomto zákone chceme jednoznačne upraviť výmenu údajov a informácií medzi žiadateľom a Pôdohospodárskou platobnou agentúrou pri poskytovaní podpôr, aby sa vylúčila voľná úvaha tejto agentúry pri rozhodovaní týkajúcom sa preukazovania vlastníckeho vzťahu, nájomného vzťahu alebo užívateľského vzťahu k pôde. V prípade nájomného vzťahu nám ide aj o preukazovanie úhrady nájomného zo strany nájomcu (žiadateľa), ako podmienky na získanie podpory poskytovanej platobnou agentúrou.
Chceme tak dosiahnuť, aby majitelia pôdy dostávali za svoju pôdu nájomné. Niektorí nájomcovia totiž neplatia nájomné podľa dohody. Zo svojho podnikania na tejto pôde však poberajú zisky, vrátane nemalých prostriedkov z verejných zdrojov. Poberanie dotácií by podľa nás malo byť podmienené vysporiadanými vzťahmi s majiteľmi pôdy. Ak nájomca nebude mať uzavretú nájomnú zmluvu a nebude platiť nájomné, nebude môcť dostávať ani dotácie.“
Nakoľko je podľa vás reálne, že pre tieto návrhy získate podporu v pléne Národnej rady SR?
„Uvedené zákony už boli predložené na rokovanie parlamentu. Ide o takzvanú recykláciu zákonov, pričom využívam zákonnú možnosť opätovne ich predložiť v stanovenej šesťmesačnej lehote. Tým čiastočne odpovedám na vašu otázku, že raz už tieto návrhy podporu v pléne nedostali. Aj napriek tomu som presvedčený o správnosti predkladaných návrhov zákonov a predchádzajúce hlasovania ma nemôžu odradiť. Pri práci na zákonoch totiž vychádzam z potrieb a záujmov širokej verejnosti, či už odbornej alebo laickej, s ktorou ako poslanec NR SR aktívne a intenzívne spolupracujem. Aj hlasovanie v parlamente je zrkadlom, ako sa ktorí poslanci stavajú k záujmom občanov, od ktorých dostali mandát. Verejnosť ho sleduje, ľudia si urobia vlastný názor a verím, že každému poslancovi vystavia príslušný účet na konci volebného obdobia.“
Viac sa dočítate v 37. čísle Roľníckych novín