11.08.2020 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malináre poškodzujú plody malín i černíc

Medzi významnejších škodcov malín a ostružín (černíc) patria malinár sivý a malinár plstnatý. Oba druhy sú u nás hojne rozšírené. Poškodzujú vyvíjajúce sa plody malín a černíc.

Chrobáky sa objavujú na jar koncom apríla a v máji a vyhľadávajú kvety rozličných ovocných drevín, ale aj kvitnúce púpavy a iné buriny. Na nich sa živia peľom, pričom obžierajú peľnice a piestiky kvetov. Hneď ako začnú maliny a černice kvitnúť, chrobáky sa sťahujú do ich kvetov a poškodzujú ich. Niekedy obžierajú aj listy a neotvorené puky kvetov. Silne poškodené kvety uschýnajú.

Chrobáky sa liahnu z kukiel na jeseň a prezimujú v štádiu dospelcov v pôde. Sú asi 4 mm dlhé, svetlohnedej farby, husto ochlpené. Samičky asi týždeň po párení kladú dovnútra kvetov po jednom vajíčku, pričom ich lepia na nitky tyčiniek, na peľnice alebo piestiky. Jedna samička nakladie do 40 vajíčok. Larvy sa zvyčajne liahnu až po odkvitnutí kvetov, preto sa živia vnútornou časťou plodov, kde vyžierajú lôžka budúcich plodov a aj jednotlivé kôstkovičky, teda časti celého súplodia. Plody sa potom zle vyvíjajú, zakrpatievajú a za daždivého počasia ľahko hnijú. Larvy sú svetlohnedé a dlhé asi 8 mm. Dospelé larvy vypadávajú z plodov von a zaliezajú do pôdy do hĺbky až 0,1 m. Tu si stavajú hlinenú komôrku na zakuklenie. Niektoré sa zakukľujú už koncom leta alebo začiatkom jesene a ešte v tom istom roku sa liahnu chrobáky, ktoré vyliezajú z pôdy na jar budúceho roka. Ostatné larvy zostávajú v komôrkach v pôde až do nasledujúcej jesene. Až potom sa zakukľujú a neskôr sa liahnu chrobáky, ktoré však vyliezajú z pôdy až na ďalšiu jar. Preto má škodca naraz generáciu vyvíjajúcu sa jeden alebo dva roky.
Škodlivosť daného škodcu predstavuje požer listov na jar chrobákmi, ktorý však býva zanedbateľný, ďalej poškodenie kvetných pukov chrobákmi, ktoré zasychajú alebo sa z nich vyvinú len drobné a zdeformované plody, a poškodenie plodov húsenicami, ktoré zakrpatievajú, zle sa vyvíjajú, schnú a sú ľahko napádané hubovými chorobami a hnijú. Celková škodlivosť malinárov je však nízka, pretože na premnoženie by potrebovali väčšie súvislé plochy plantáží malín a černíc a pri drobnopestovateľoch nemajú podmienky na premnoženie.
Nepriamou ochranou je dôkladný zber ešte neprezretých zdravých plodov. Taktiež je vhodné poškodené plody odstrániť a zlikvidovať aj s larvami. Pri chemickej ochrane by v prípade silných opakovaných výskytov viac rokov po sebe mohol pripadať do úvahy postrek v čase pred kvitnutím, avšak momentálne nie je povolený žiadny prípravok proti uvedenému škodcovi. Neistú ochranu by mohli poskytnúť prípravky autorizované proti byľomorovi ostružinovému. V praxi však správne ošetrované, vyživované a zavlažované porasty malináre citeľnejšie nepoškodzujú.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down