11.05.2011 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Márne čakanie na peniaze za zničenú úrodu

Prielom hrádze na rieke Ondava spôsobil v máji 2010 veľkoplošné záplavy. Pod prívalom vody po dažďoch sa na troch miestach pretrhla hrádza na potoku Trnávka. V júni 2010 sa pretrhla hrádza na Ondave pri obci Markovce a vodohospodári otvorili výpust z Laborca do suchého poldra Beša. Spoločným menovateľom toho boli tisícky hektárov úrodnej pôdy pod vodou.

Spoločnosti Poľnotrend Trebišov zaplavila voda 1 280 hektárov hustosiatych obilnín, slnečnice a repky. Bola to viac než polovica z ich celkovej výmery ornej pôdy.
„Potok Trnávka nám 17. mája 2010 zničil polia s porastmi. Škodu sme zdokumentovali a vyčíslili na vyše 600-tisíc eur. Dodnes sme však nedostali ani cent a nemôžeme sa na príslušných miestach ani dovolať, v akom štádiu je naša požiadavka na odškodnenie. Aj po roku od tejto udalosti sú niektoré chotáre mokré a nemôžeme na ne vstúpiť. Obrobená je len časť z nich. Rozrastá sa na nich burina, pretože ich nemôžeme ošetriť. Akonáhle parcely obschnú, vychádzajú na ne sejačky. Je to len o čakaní na dobré počasie, aby pôda neostala ležať ladom,“ hovorí Jozef Ciberej, konateľ spoločnosti Poľnotrend Trebišov.
Súkromne hospodáriaci roľník Juraj Majovský má svoje polia bezprostredne pri pravom brehu rieky Ondavy. Keď sa dozvedel, že z bezpečnostných dôvodov idú vodohospodári prelomiť hrádzu, bol prekvapený, pretože podľa prognóz, ktoré vychádzali z predpovede počasia, situácia v rieke sa začínala stabilizovať. Zničené polia ho hlboko zasiahli.
„Súkromnému hospodáreniu sa venujem už 17 rokov. Za toto obdobie som mal plusovú bilanciu. Až minulý rok som ukončil so stratou 185-tisíc eur. Voda mi zaplavila 110 hektárov pšenice a repky. Škodu som vyčíslil na 106-tisíc eur. Dodnes, čo je už takmer rok, som z týchto peňazí nevidel ani cent. Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) ma zo zoznamu vylúčila po leteckom snímkovaní katastra, ktoré bolo urobené až po troch týždňoch od inkriminovaného dňa. Podľa platnej normy boli moje pozemky poškodená málo. Podal som žiadosť o odškodnenie na ministerstvo životného prostredia, ale odtiaľ sa mi ani len neozvali. Najhoršie je to, že pred rokom zaliate polia sú podmáčané ešte aj dnes. Je na nich veľká burina, pretože sa na ne nedalo vstúpiť. Teraz čakám len na to, ktorý chotár mi obschne, a podľa toho jednotlivé hony postupne obsievam. Mám štyri roky do dôchodku a mám strach, ako to všetko dopadne,“ hovorí Juraj Majovský z Milhostova (časť Trebišova).
Mokrá pôda s prehĺbeninami plnými spodnej vody ešte aj dnes trápi súkromného roľníka Blažeja Hrubovského z obce Plechotice (okres Trebišov). Ukazuje sa, že počas tejto jari s pôdou nebude môcť narábať tak, ako by chcel.
„Takmer pred rokom mi voda zaliala 230 hektárov pôdy. Mal som na nich repku, slnečnicu a jačmeň. Ukazovala sa dobrá úroda. Stačil však jeden deň a všetko vyšlo navnivoč. Po zdokumentovaní škody som žiadal o odškodnenie na PPA. Dodnes sa mi neozvali. Neskôr som podal žiadosť aj na ministerstvo životného prostredia. Tam mi odklepli náhradu za škodu vo výške 265-tisíc eur. Avšak ani tieto peniaze som doteraz nevidel, a obávam sa toho najhoršieho. Vraj sa o odškodnení má rokovať na vláde v máji. Najväčším problémom je to, že pôda, ktorá bola zaliata vodou, je podmáčaná ešte aj dnes, nemôžem na ňu ani vkročiť. Ukazuje sa, že súkromne hospodáriaci roľníci sú mimo zorného uhla nielen agrárneho rezortu, ale aj celej spoločnosti,“ konštatuje Blažej Hrubovský.
ŠTEFAN VARŠANÍK

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down