Organické hnojivá sú významným článkom kolobehu živín v poľnohospodárstve. Ich účinok v porovnaní s priemyselnými hnojivami je oveľa všestrannejší. Kompenzujú jednostranné pôsobenie priemyselných hnojív a zvyšujú ich agrochemickú účinnosť.
Hospodárske hnojivá udržujú pôdu v dobrej biologickej aktivite, zlepšujú jej hydrofyzikálne vlastnosti a úrodnosť. Význam a vplyv organických hnojív vzrastá s klesajúcou úrodnosťou pôdy a zníženou zásobou pôdnej vlahy.
Maštaľný hnoj je zmes tuhých a kvapalných výkalov hospodárskych zvierat (výkaly a moč) s podstielkou (najčastejšie slama) a prípadne zvyškov krmiva po prekonaní rozkladných procesov rozličných stupňov. Slama premiešaná s výkalmi ešte nie je kvalitným maštaľným hnojom. Stáva sa ním až po prekonaní špecifických rozkladných procesov.
Proces zrenia maštaľného hnoja predstavuje chemicko-biologický proces, ktorý zahŕňa predovšetkým kvasenie, tlenie a hnitie, kedy sa jednotlivé zložky maštaľného hnoja rozkladajú a premieňajú na látky iného kvalitatívneho zloženia. Maštaľný hnoj predstavuje univerzálne, všestranné hospodárske hnojivo, ktorý by sme mali pre jeho pozitívne účinky, podľa možností pravidelne využívať.
Množstvo maštaľného hnoja a jeho kvalita (obsah sušiny, organických látok a živín) závisí najmä od druhu a veku zvierat, spôsobu kŕmenia, množstva a akosti skrmovaných krmív. Dôležitý vplyv má aj spôsob ustajnenia, množstvo a kvalita podstielky.
Pri výrobe hnoja je cieľom získať čo najviac organickej hmoty s primeraným obsahom živín. Najväčšia intenzita rozkladu organických látok v surovom maštaľnom hnoji prebieha za prístupu vzduchu. Z hľadiska obmedzenia strát organickej hmoty, ale aj živín, hlavne dusíka, je preto dôležité čo najviac obmedziť prístup vzduchu z okolitého prostredia.
Celý článok prof. Richarda Pospišila je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 35.