16.10.2018 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Medzinárodný deň poľa v Euralis demo parku

S predsavzatím budovať tradíciu stretnutí s pestovateľmi a obchodnými partnermi, zorganizovala spoločnosť Euralis v polovici septembra vo svojom demo parku vo Veľkom Mederi prvý ročník medzinárodnej poľnej konferencie, ktorej súčasťou bolo predstavenie kompletného portfólia odrôd kukurice, sóje a ciroku.

Hostí podujatia privítal Ing. Andrej Kubiš, Sales & Marketing manager pre Slovensko, Česko a Slovinsko: „Toto podujatie je výnimočné tým, že sme ho spojili s medzinárodnou poľnou konferenciou s cieľom informovať našich pestovateľov a obchodných partnerov o inováciách, ktoré sú výsledkom intenzívneho výskumu v našej spoločnosti.“

"Je lepšie byť prepojení"

"Vývoj v poľnohospodárstve smeruje k zbieraniu, vyhodnocovaniu a viacúrovňovému využívaniu informácií s cieľom zlepšiť efektivitu práce v priestore a čase,“ povedal v úvode svojej prezentácie Ing. Eugen Mizerák zo spoločnosti Agroservis, ktorá na slovenskom trhu zastupuje poľnohospodársku techniku John Deere.

Inovatívne technológie v poľnohospodárstve sú postavené na troch základných pilieroch. Prvým je navádzanie, ktoré využitím presnej navigácie prináša zvýšenie produktivity práce o 5 až 10 percent. Ďalším je sledovanie strojov – telematika - napomáha v rozhodovaní pestovateľa. Tretím je monitorovanie a poľná dokumentácia.

„Už to nie je len o práci mechanizátora, informácie sú rovnako dôležité pre agronómov a riadiaci manažment s výstupom pre celkovú efektivitu podniku,“ skonštatoval Ing. E. Mizerák a dodal: „Tieto systémy - navádzanie, telematika, dokumentácia, sú samostatné, avšak vďaka tomu, že ich zastrešuje jedna firma, jeden satelitný signál a jeden operátor, sú navzájom prepojené.“

V prevádzkovom centre sa sústreďujú informácie o poliach, o strojoch na poliach, o jednotlivých plodinách, o aplikovaných množstvách hnojív alebo pesticídov a úrodách. Dáta sú k dispozícii okamžite v čase realizovania pracovnej operácie na poli. Z agronomického hľadiska je výhodou vytvorenie príkazov pre traktoristu, kadiaľ sa má po poli pohybovať. „Možnosť tvorby AB línií (názov parcely, operácie, ktoré má vykonať), zľahčuje prácu obslužnému personálu. Línia sa automaticky načíta podľa operácie, ktorú vykonáva na konkrétnej parcele,“ objasnil ďalej zástupca spoločnosti. Výsledkom je, že celý podnik používa rovnaké informácie, ktoré sú vzájomne sprostredkované - je to jednoduchšie, prehľadnejšie s vplyvom na kvalitu práce. Na základe agronomických správ vie pestovateľ vyhodnocovať úrodu na konkrétnych parcelách.  Do budúcnosti je tak možné presnejšie stanoviť dávky hnojenia, ošetrovania, zvoliť spôsoby obrábania pôdy s cieľom efektívnejšie využívať techniku a celkovo vstupy.

Ochrana plodín v podmienkach klimatickej zmeny

„Tento rok bol najteplejší za posledných 100 000 rokov. Zažívame nárast počtu suchých období v roku a ich časté opakovanie sa, pričom ide o dlhodobú tendenciu.  Na pôde preto musíme hospodáriť úplne iným spôsobom,“ povedal Ing. Karel Říha, odborník v ochrane rastlín z Českej republiky. Za kľúčové považuje zlepšenie využívania vody zo zimy a jari, pričom do ozimín vo veľmi skorom vývojovom štádiu odporúča aplikovať fosforečno-draselné hnojivo na list, čo urýchli rast a vývin obilnín a repky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down