Aj na Slovensku sme si v minulom týždni pripomenuli Svetový deň mlieka. Predstavitelia Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) a Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ) sa v Bratislave stretli s novinármi na pracovných mliečnych raňajkách.
BRATISLAVA. Predseda SZPM Alexander Pastorek v úvodnom vystúpení stručne zosumarizoval strasti a starosti, s ktorými sa prvovýrobcovia mlieka borili v ostatných 10 rokoch.
Za toto obdobie sa podľa jeho slov na Slovensku znížil počet dojníc o zhruba 50-tisíc, teda asi o jednu tretinu. Poznamenal, že priemerná odbytová cena surového kravského mlieka sa stále drží na úrovni asi 30 centov za kilogram, a teda v priebehu desiatich rokov zostala viac menej rovnaká.
„Dá sa v trhových podmienkach vyrábať jeden a ten istý produkt počas desiatich rokov za tú istú odbytovú cenu?“, položil si rečnícku otázku A. Pastorek.
Dodal, že naši producenti surového kravského mlieka dlhodobo predávajú ich produkt v priemere o tri centy lacnejšie než je priemerná odbytová cena v Európskej únii. A ak sú takto nastavené pravidlá, potom sa dá prežiť len vtedy, ak sa chovatelia dojníc dočkajú aj štátnych podpôr.
„V ostatnom desaťročnom období sa pravidelne potvrdzuje, že ak chovatelia cítia podporu štátu, potom produkujú viac mlieka. V opačnom prípade produkcia klesá,“ konštatoval A. Pastorek.
Dodal, že straty prvovýrobcov mlieka predstavovali v ostatných desiatich rokoch na Slovensku zhruba 505 miliónov eur.
„Tieto straty sa vykrývajú aj priamymi platbami, ktoré sú poskytované z európskych podpôr,“ vysvetlil A. Pastorek, a dodal, že zvyšnú časť chovatelia sanujú zo ziskov, ktoré dosahujú v iných odvetviach výroby, trebárs aj v rastlinnej produkcii.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)