Prehlbujúci sa deficit mikroprvkov negatívne ovplyvňuje nielen výšku úrody, ale aj jej výslednú kvalitu. Foliárna aplikácia mikroelementov, sa tak stáva v poslednom období významným opatrením smerujúcim k intenzifikácii pestovania poľných plodín.
Vyššia kvalita obilnín
Kvalitatívnou dávkou dusíka (20-30 kg/ha) je možné ovplyvniť priaznivo potravinársku kvalitu pšenice. Avšak efektívny príjem a využitie tohto makro biogénneho prvku závisí do veľkej miery aj od dostatočného množstva ostatných živín. V prípade nedostatočnej zásoby K, Mg, Cu a ďalších prvkov je využitie aplikovaného dusíka značne obmedzené, čo sa prejaví nižším počtom klasov na jednotku plochy, poklesom počtu zŕn v klase a redukovanou HTZ. Pre efektívne využitie dusíka odporúčame aplikovať listové hnojivo MicroRich (0,5 l/ha), ktorým doplníme množstvo ľahko prijateľných mikroelementov (Fe, Zn, Cu, B, Mg) a podporíme kvalitu produkcie. Spomínané listové hnojivo je možné využiť aj pre zlepšenie sladovníckej kvality jačmeňa. Od objavenia sa zástavového listu podporíme prípravkom tvorbu chlorofylu, škrobu, pričom máme pod kontrolou transformáciu dusíka.
Slnečnica a jej požiadavky na stopové prvky
Vyrovnaná výživa slnečnice v priebehu vegetácie zahŕňa v našich podmienkach aj aplikáciu mikrobiogéneho prvku, ktorým je bór. Najvhodnejším termínom aplikácie je fáza vytvorenia 6.listu, kedy začína mať slnečnica zvýšené nároky na tento prvok. Avšak fyziologické poruchy, ktoré sa spájajú s deficitom tejto živiny sa prejavujú v poraste slnečnice už 3 týždne po jej vzídení. Keďže sa bór významne spolupodieľa na tvorbe generatívnych orgánoch, jeho deficit značne obmedzuje tvorbu úboru a nažiek. Pre elimináciu dôsledkov, ktoré vyplývajú z jeho deficitného stavu odporúčame aplikovať ľahko prijateľný organicky viazaný bór prípravkom ProBoron (0,7 l/ha). Dostatočná výživa týmto prvkom priaznivo ovplyvňuje správny priebeh kvitnutia a opelenia. Rovnako podporuje aj translokáciu látok z chloroplastov do listov a odtiaľ do zásobných pletív, čím priaznivo vplýva aj na olejnatosť nažiek. Okrem bóru má slnečnica zvýšené nároky aj na ostatné stopové prvky a to zvlášť na Fe, Zn a Mn. Pre pokrytie potreby týchto prvkov odporúčame aplikovať listovú výživu MicroRich (0,5 l/ha).
Zinok vo výžive kukurice
Pri pestovaní kukurice predstavuje zinok významnú živinu, ktorá je súčasťou viacerých fyziologicko-biochemických a enzymatických procesov v rastline. Bolo dokázané, že Zn ovplyvňuje predlžovací rast kukurice, pričom sa jeho pôsobenie spája s obsahom kyseliny indol-3octovej (IAA). Vysoké nároky na tento prvok má kukurica vo fáze vytvorenia 6. - 8.
listu, kedy sa v prípade jeho nedostatku obmedzuje jej rast a značne sa narúša aj jej normálny vývin. Opakovanou aplikáciou zinku ovplyvníme pozitívne kvitnutie, opelenie a vývoj generatívnych orgánov. Dostatočná výživa týmto prvkom sa odzrkadlí aj v kompletnom ozrnení šúľku (obr.). Zásobné hnojenie zinkom je veľmi problematické a to hlavne kvôli jeho väzbe s fosforom, kedy sa mení v pôde na nerozpustný fosforečnan zinočnatý. Z toho dôvodu sa ukazuje listová výživa v priebehu vegetácie ako ideálne riešenie doplnenia tohto prvku. Pri aplikácii mikroelementov však platí, že nie je dôležité množstvo živiny obsiahnuté v produkte, ale forma, ktorá ovplyvňuje jej prijateľnosť a využiteľnosť rastlinou. Z toho dôvodu odporúčame použiť produkt ProZinc (1 l/ha), v ktorom sa nachádza zinok (130 g/l) v chelátovej forme, ktorá sa považuje za najefektívnejšiu.
Účinok listovej výživy a stimulácie v praxi
V minulom pestovateľskom roku zhodnotil vplyv produktu ProBoron (0,7 l/ha) a prípravku stimulácie Algreen (1 l/ha) na rozlohe 60 ha aj pestovateľ slnečnice z Južného Slovenska. Kombinácia týchto prípravkov bola zvolená na základe ich pozitívneho účinku na úrodový potenciál slnečnice. Čerstvé riasy obsiahnuté v prípravku Algreen pozitívne ovplyvnili rast a vývoj koreňa a jemného koreňového vlásnenia, čo umožnilo slnečnici prijať vyššie množstvo živín a vody. K ďalším prínosom prípravku patrí aj jeho protistresový účinok a silná podpora aktivity asimilačného aparátu. Spoločná aplikácia produktov, sa tak odrazila v silnom poraste, ktorý disponoval bohatým koreňovým systémom a kompletne vyplneným úborom nažkami. Tento stav porastu sa prejavil aj vo výške dosiahnutej úrode, ktorá predstavovala 4,1 t/ha, čo bolo až o 0,9 t/ha viac v porovnaní s neošetrenou parcelou (graf).
Graf: Úrody slnečnice ročnej (t/ha) po aplikácii stimulácie a listovej výživy v porovnaní s neošetreným variantom (2014).
Obr. Kompletné ozrnenie šúľka kukurice po aplikácii listového hnojiva ProZinc
Ing. Zuzana Balátová, PhD.
Produktový manažér
Agrobiosfer, s.r.o.