Medzi karanténne mínerky monitorované na našom území patria Liriomyza huidobrensis (mínerka juhoamerická), Liriomyza trifolii (mínerka chryzantémová), Liriomyza bryoniae (mínerka rajčiaková), Liriomyza sativae (mínerka). Mínerky sú dvojkrídlovce (Diptera) z čeľade mínerkovitých (Agromyzidae), z ktorých sú pre nás zaujímavé dva rody: Phytomyza a Liriomyza.
Signalizačná správa
Popis
Mínerky sú veľmi malé mušky s veľkosťou 0,9 až 4 milimetre, s masívnou hruďou a širokým zadočkom. Ich názov súvisí s vytváraním charakteristických chodbičkových alebo plošných „mín“ ich larvami. Väčšina druhov žije v parenchýme listov, niektoré na povrchu stoniek. Typickou vlastnosťou mínerkovitých je tzv. „úživný žer“ samičiek, čo sa prejavuje vo forme korálkovitých vpichov. Objavenie vpichov na povrchu hostiteľských rastlín prezrádza ich prítomnosť. Vpichy robia samičky kladielkom. Samčeky sa priživujú na rankách, vytvorených samičkami a živia sa tiež nektárom kvetov. Dospelce sa pária do 24 hodín po vyletení. Časť druhov je možné určiť podľa hostiteľskej rastliny. Tvar mín, zanechávanie trusu a spôsob kuklenia sú tiež charakteristickým znakom pri určovaní druhu. Tvoria typické súdkovité pupáriá so zvýraznenými dýchacími otvormi. Mnohé druhy, najmä rody Cerodontha, Liriomyza, Paraphytomyza a Phytomyza, je možné spoľahlivo určiť len podľa genitálií dospelcov. Vonkajšia morfológia ja založená na charakteristických znakoch na hlave, hrudi a žilnatine krídiel. Spoľahlivé rozlíšenie druhov rodu Liriomyza v súčasnej dobe umožňuje aj metóda gélovej elektroforézy.
Mínerka juhoamerická
Napáda astry, láskavce, georgíny, chryzantémy, gypsomilku, hrachor, prvosienku, kapucínku, železník a cíniu. Označuje sa ako listová americká mínerka, hrachová mínerka alebo serpentínová listová mínerka. Tvorí serpentínové nepravidelné míny so zvyškami trusu. Vajíčka sú 0,2-0,3 x 0,10-0,15 milimetra veľké, biele, slabo priehľadné. Po 2 až 5 dňoch sa liahne bezhlavá larva, dĺžky 3,25 milimetra spočiatku bezfarebná, neskoršie až žltooranžová. Larválne štádium trvá pri teplote 18 – 19 °C asi 14 dní. Pupáriá ostávajú v listoch. Pupárium je oválne, mierne sploštené a farba je variabilná. Dospelce vyletujú pri teplote 20 – 30 °C po 7 až 14 dňoch. Sú sivočierne 1,3- 2,3 milimetra dlhé a žijú podobne ako L. bryoniae 15 – 30 dní. Scutulum je žiarivočierne a scutellum má žltý bod.
Mínerka chryzantémová
Má veľký okruh hostiteľských rastlín, ktorý predstavuje 25 čeľadí, najmä astrovité, kapustovité, nájdeme ju na paprike, uhorke a šaláte.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.