V bývalom Československu, niekedy v osemdesiatych rokoch minulého storočia, sa začali hľadať riešenia, ktorými by bolo možné zabezpečiť prípravu pôdy pred sejbou poľných plodín energeticky a časovo menej náročnejšími pracovnými postupmi. Snahou bolo minimalizovať pracovné postupy, teda šetriť čas i naftu, a teda náklady. Začali sa spájať pracovné operácie a to využívaním kombinovaných strojových súprav a orba bola nahrádzaná operáciami plytkého kyprenia pôdy za pomoci rotačných, tanierových, alebo radličkových kypričov.
Prioritou úrodnosť pôdy
Základnou filozofiou redukovaných spôsobov obrábania pôdy je uchovať (konzervovať) v pôde všetko, čo je z hľadiska jej úrodnosti priaznivé a vylúčiť všetky negatívne vplyvy na pôdu spôsobené nesprávnym hospodárením človeka. Toto môžu riešiť technológie minimalizačné (objem rastlinných zvyškov, alebo percento pôdy, ktoré je nimi pokryté po sejbe plodiny je 15 – 30 percent) a pôdoochranné (objem rastlinných zvyškov, alebo percento pôdy, ktoré je nimi pokryté po sejbe plodiny je viac ako 30 percent), minimalizovaním počtu prejazdov po poli, redukciou hĺbky obrábania a možným aktívnym narúšaním utuženej vrstvy hĺbkovým kypričom. V poslednom období sa objavuje i vertikálne obrábanie pôdy, ktoré obmedzuje pohyb s pôdou v horizontálnej rovine a pozberové zvyšky zostávajú na povrchu, alebo sa zapravujú plytkou podmietkou do približne desiatich centimetrov. Dochádza tak k šetreniu pôdnej štruktúry, ochrane pôdneho makroedafónu (dážďovky), k znižovaniu pôdnej erózie a k lepšiemu hospodáreniu s vlahou.
Minimalizačné technológie obrábania pôdy sa v bývalom Československu začali uplatňovať niekedy v 60-tych rokoch minulého storočia. Bolo to však viac živelné ako praktické (nevhodná technika, problematická dostupnosť herbicídov so systémovým účinkom, ...). Začiatkom 90-tych rokov sa minimalizačné technológie uplatňovali už na asi 10 – 15 percentách vtedajšej výmery ornej pôdy (obilniny, kapusta repková pravá, kukurica siata).
Dnes možno povedať, že väčšina pestovateľov istým spôsobom viac či menej minimalizuje. Pestovateľov k ich používaniu vedú aj špecifické podmienky a to nielen na Slovensku akými sú ekonomická situácia, agroekologické podmienky (podnebie, pôda, vlaha, ...) i snaha dodržať agrotechnické termíny (predsejbová príprava pôdy, sejba, ...).
Účinné proti erózii
Pôdoochrannými technológiami možno účinne bojovať s najvýznamnejším problémom degradácie poľnohospodárskej pôdy - pôdnou eróziu. Je známe, že zníženie intenzity obrábania pôdy vedie k znižovaniu erózie. Pri týchto technológiách je možné pred eróziou chrániť kvalitnú vrchnú časť pôdy práve pomocou vyššieho množstva pozberových zvyškov predplodiny na povrchu pôdy.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.