Väčšina členských krajín Európskej únie sa dohodla na princípoch Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2014 – 2020.
Dohoda na koncepte novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) na obdobie rokov 2014 - 2020 sa podľa TASR posunula o krok vpred. Ministri poľnohospodárstva európskej dvadsaťsedmičky prijali kvalifikovanou väčšinou iba závery predsedníctva. Jednohlasnej podpore, a tým schváleniu záverov na úrovni Rady EÚ o reforme CAP na nasledujúce plánovacie obdobie, zabránil nesúhlas ôsmich členských krajín.
Vo štvrtok prišlo maďarské predsedníctvo s prepracovanou verziou hlavných bodov novej CAP, no ani to nepresvedčilo osem krajín, aby posunuli pred Európsku komisiu (EK) záväzný smer, akým by sa mal legislatívny návrh exekutívy uberať.
Sedem krajín (V. Británia, Dánsko, Estónsko, Malta, Litva, Lotyšsko, Švédsko) hlasovalo proti, kým Grécko sa zdržalo hlasovania. Poliaci, ktorí vystupovali v posledných mesiacoch ako veľkí kritici pôvodného konceptu, sa prvýkrát pridali k väčšine.
„Základné princípy, ktoré sa Slovensku podarilo presadiť, sa dajú zhrnúť do niekoľkých bodov. Zachoval sa dvojpilierový systém dotácií, postupne sa odchádza od historického princípu prideľovania dotácií, nebude horný strop pre vyplácanie prostriedkov veľkým farmám, viac sa zameria na aktívnych roľníkov a stanovia sa tie isté výrobné kritériá pre tovary z tretích krajín aké platia pre úniu," zhrnul pre Slovensko vyhovujúce body v záveroch minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon, ktorý Slovensko na zasadnutí zastupoval.
Ako ďalší krok vo vypracovaní konečnej verzie reformy CAP bude nasledovať podanie legislatívneho návrhu zo strany exekutívy únie, ktorý by mal byť zverejnený najskôr v druhej polovici tohto roka.