Moderná doba nabáda nielen k zdravej výžive, ale aj k udržateľnosti a k cirkulárnej ekonomike. Všetky tieto aktuálne výzvy spojila vo svojom projekte Terézia Švecová, líderka študentského startupu Caskin Coffee Labs.
Doktorandka na Fakulte biotechnológie a potravinárstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre hľadá možnosť spracovania vedľajších produktov kávy. Koncom júna tohto roku sa stala víťazkou súťaže Slovak University Startup Cup 2024 v kategórii Životné prostredie, zelené technológie, ktorá podporuje mladú generáciu vysokoškolákov s inovatívnymi nápadmi a myšlienkami. Viac nám Terézia Švecová prezradila v nasledujúcom rozhovore.
Ako vznikla myšlienka venovať sa káve a jej vedľajším produktom? Je káva váš obľúbený nápoj?
„Priznám sa, že téma kávy mi nebola blízka, keďže som ju vôbec nepila. K téme ma priviedla moja školiteľka, docentka Alica Bobková, ktorá sa už dlhodobo venuje tejto problematike. Počas písania bakalárskej práce som postupne začala ochutnávať kávu, keďže ma zaujímali rôzne chute v závislosti od odrody, pôvodu kávových zŕn a v závislosti od ďalších aspektov. V rámci diplomovej práce som chcela túto tému poňať inovatívne a upriamila som pozornosť na vedľajšie produkty spracovania kávy, najmä na kávovú usadeninu. V piatom ročníku inžinierskeho štúdia som sa stala členkou tímu startup projektu Caskin Coffee Labs, v ktorom sa spolu s kolegami z fakulty Alžbetou Demianovou, Katarínou Polákovou, Lukášom Jurčaganom a Andreou Mesárošovou venujeme ďalším vedľajším produktom; sú nimi Silverskin a Cascara.“
V súvislosti s kávovníkom sú najznámejšie zrná vo vnútri kávovníkovej čerešne. O zvyšku rastliny kávovníka sa donedávna veľmi nepremýšľalo. Môžete priblížiť vedľajšie produkty kávy a ich význam?
„Keď sa povie káva, asi každý z vás si primárne predstaví nápoj pripravený výluhom z pražených a mletých kávových zŕn. Ale samotný príbeh týchto zŕn sa začína úplne inde. Na začiatku sú kávové plody, ktoré sa nazývajú kávové čerešne. Predstaviť si ich môžeme ako naše klasické čerešne; tiež sú červené. Na povrchu je šupka (Cascara), pod ňou sa nachádza sladká dužina, ktorá je zložená z viacerých vrstiev. Poslednú vrstvu tvorí veľmi tenká striebristá blana (Silverskin), a pod ňou sa nachádza zelené kávové zrno. Táto vrstva počas praženia praská a oddeľuje sa od zvyšku zrna. Pri spracovaní kávy ročne vznikajú až tisíce ton vedľajších produktov, ktoré obsahujú cenné bioaktívne látky, kofeín, vlákninu a bielkoviny.“
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)