01.08.2024 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderné technológie a inovatívne prístupy

Spoločnosť Syngenta na 13. ročníku Celoslovenských dní poľa v Dvoroch nad Žitavou tradične predstavila  ucelené technológie ochrany poľných plodín, postavené na ťažiskových prípravkoch spoločnosti, taktiež predstavila nové hybridné jačmene HyvidoTM, v ktorých je Syngenta priekopníkom pestovania.

CDP 2024

„Na Celoslovenských dňoch poľa každoročne predstavujeme komplexné riešenia ochrany obilnín, kukurice, slnečnice a repky," uviedla Ing. Stella Waldnerová, regionálna obchodná zástupkyňa spoločnosti Syngenta v úvode prehliadky pokusu, v tomto roku zameranom na ochranu obilnín. 

Ochrana obilnín

Vo variantoch ochrany pšenice ozimnej S. Waldnerová predstavila v minulom roku uvedený morforegulátor Moddus® Flexi s obsahom účinnej látky trinexapac-ethyl, ktorého výhodou jedlhšie aplikačné okno. V porovnaní s klasickým Moddusom® má širšiu registráciu do obilnín - pšenice, jačmeňa, raže a tritikale. „Pomalší nástup účinku, vyváži jeho dlhšie pôsobenie. Čo je ale dôležité – funguje už od 5℃,“ dodala zástupkyňa spoločnosti. V rámci fungicídnej ochrany bol aplikovaný prípravok Archer® s účinnou látkou fenpropidin s najsilnejším stop efektom na múčnatku, ktorá bola v tomto roku vzhľadom na podmienky a priebeh počasia mimoriadne rozšírená. Aplikovať sa môže preventívne, pričom ak sa múčnatka v poraste objaví – pôsobí aj kuratívne. Špecialistom na klasové choroby pšenice ozimnej a jarnej je v ostatných rokoch fungicíd Magnello® s účinnými látkami tebuconazole (250 g/l) a difenoconazole (100 g/l) určenými na ochranu proti septoriózam, helmintosporióze pšenice, hrdziam a klasovým fuzariózam. Obe účinné látky sa vzájomne výborne dopĺňajú. 

Ako proti burinám v obilninách

Na jeseň 2023 bola v jednotlivých variantoch pokusu aplikovaná kombinácia herbicídov Boxer® (prosulfocarb) a Triviza® (diflufenican, chlorotoluron, pendimethalin) s účinnosťou proti širokému spektru burín vrátane odolných. Boxer® je špecialistom na rezistentné populácie metličky obyčajnej, aplikuje sa v dávke 2 až 3 litre na hektár. Pri vyššej dávke okrem metličky veľmi dobre účinkuje proti celému spektru burín na jeseň, ktorými sú lipkavec obyčajný, rumany a hviezdica prostredná. Triviza® predstavuje komplexnejšie riešenie proti trávovitým a dvojklíčnolistovým burinám počas jesenného obdobia. 

V rámci jarného herbicídneho ošetrenia boli v jednotlivých variantoch v pokuse aplikované prípravky Avoxa® a Camaro®. Z nich Avoxa® (pinoxaden, pyroxsulam, cloquintocet-mexyl) účinne rieši nielen metličku obyčajnú, ale čoraz viac sa vyskytujúce stoklasy, postupne sa šíriace z úvratí na parcely, pričom spôsobujú významné škody na porastoch obilnín odoberaním živín a vody, ako aj priestorovou konkurenciou. Naproti tomu Camaro® si veľmi dobre poradí s dvojklíčnolistovými burinami v obilninách. Obsahuje účinné látky 2,4-D a florasulam, odporúčaná dávka do pšenice ozimnej je 0,6 litra na hektár, v jačmeni jarnom 0,5 litra na hektár. Ak pestovateľ rieši problém so stoklasmi, je potrebné použiť vyššiu dávku herbicídu Avoxa® - 1,8 litra na hektár, ktorá zaručí čistý porast pšenice a jačmeňa. 

Proti škodcom overenou klasikou

Proti škodcom v obilninách sa presadil Karate® Zeon 5 CS na báze účinnej látky lambda-cyhalothrin, zo skupiny syntetických svetlostabilných pyrethroidov. Hmyz usmrcuje ako dotykový a požerový jed. Pôsobí predovšetkým proti žravým škodcom a veľmi dobrý účinok vykazuje aj proti cicavému hmyzu. Odporúčaná dávka proti voškám a kohútikom je 0,1 litra na hektár, proti zunčavke jačmennej je registrovaný v dávke 0,125 litra na hektár, s možnosťou aplikácie dvakrát počas sezóny. „Karate® Zeon 5 CS má vylepšenú formuláciu, zmáčavosť, rýchlejší nástup účinku a dlhodobejšie pôsobenie,“ dodala k jeho výhodám S. Waldnerová.

Varianty ochrany

V prvom variante bol aplikovaný Moddus® Flexi a Unix® 75 WG s obsahom účinnej látky cyprodinil na choroby päty stebla, ako aj pravý steblolam. Pokryje aj choroby klíčiacich rastlín. Unix® 75 WG je k dispozícii aj v pestovateľmi preferovanom balíčku prípravkov Unix® Moddus® Pack. Do T2 termínu ošetrenia bol aplikovaný ťažiskový fungicíd Elatus® Era, ktorý okrem nespornej účinnosti proti hospodársky významným chorobám poskytuje ochranu až po dobu ôsmych týždňov. Plus SolatenolTM (účinná látka benzovindiflupyr) zlepšuje fyziologické procesy v rastline, vďaka čomu lepšie hospodári s vodou. V konečnom výsledku tak významne ovplyvňuje celkovú produkciu. V druhom variante na rozdiel od prvého bol navyše v T1 termíne aplikovaný fungicíd Archer®, čo je podľa S. Waldnerovej ošetrenie vhodné najmä pre tvrdú pšenicu, ktorá je náchylnejšia na múčnatku trávovú. 

Vo všetkých variantoch boli aplikované herbicídy Boxer® a Triviza® a proti škodcom, podľa potreby, Karate® Zeon 5 CS.

Hyvido jačmene s novinkami

„Naša spoločnosť do pokusu tradične zaradila hybridné, kŕmne šesťradové jačmene ozimné, pestovateľom známe pod názvom HyvidoTM, v ktorých je lídrom na trhu,“ uviedol jej zástupca Ing. Vojtěch Kocurek, „v súčasnosti máme v ponuke niekoľko veľmi zaujímavých vysokoúrodných hybridných odrôd.“ Stálicami ponuky sú prechodný typ SY Galileoo, typicky klasový typ SY Baracooda, odnožovací typ SY Dakoota a dve novinky. Z nich SY Harrier je prvý BYDV (Barley yellow dwarf virus) tolerantný hybrid jačmeňa na trhu. Vďaka zabudovanému génu proti BYDV umožňuje skorší výsev bez ohľadu na výskyt vektorov viróz, pričom uľahčuje ich reguláciu. Druhou predstavenou novinkou je SY Zoomba, ktorá podľa zástupcu spoločnosti je jedinečná na trhu, t. j. má iné genetické založenie ako odrody, ktoré sú na trhu a je stopercentne odolná proti BYDV. Plus má toleranciu proti vírusu zakrpatenosti pšenice. Ide o virózu, ktorá sa síce nevyskytuje často, avšak v tomto roku bola veľmi rozšírená. Podľa V. Kocureka výhodou pre pestovateľov je, že na jeseň nemusia insekticídne zasahovať proti prenášačom vírusov, vďaka čomu ušetria náklady na insekticídnu ochranu: „Sú to benefity, vďaka ktorým je pestovanie ekonomicky výhodnejšie, menej rizikové, pričom vo výsledku je dosahovaná istejšia úroda.“ Upozornil na fakt, že hybridné jačmene sú na základe dlhodobých skúseností v porovnaní s konvenčnými odrodami jačmeňa, schopné poskytovať o desať percent vyššiu úrodu, čo je ich ďalšia veľká prednosť.

Využitie na siláž

V spoločnosti Syngenta v minulom roku odporúčali pestovateľom vyskúšať silážovanie hybridných jačmeňov s tým, že môžu využiť dve obdobia pre zber.

„Hlavný a viac využívaný termín zberu je pred vyklasením porastu, čo je na prelome apríla a mája. Výhodou je, že hybridný jačmeň zregeneruje nanovo a pokračuje v raste a naviac poskytne úrodu zrna,“ objasnil V. Kocurek ďalšie možnosti využitia hybridného jačmeňa, „porast je síce nižší, avšak na prevádzkových plochách v Českej republike sme dodatočne dosiahli približne tri tony zrna jačmeňa z hektára.“ Pestovateľ má tak v jednom roku z jedného porastu dva zbery, pričom druhýkrát zberá produkciu koncom júla až začiatkom augusta. Má tak dostatok času na prípravu pôdy a založenie porastov repky ozimnej. Ako uviedol zástupca spoločnosti je to nový, inovatívny  prístup k využitiu hybridného jačmeňa, pričom pre silážovanie poskytuje hmotu s kvalitatívne lepšími parametrami, napr. má vyšší obsah dusíkatých látok. V prípade suchého roka s nepriaznivým dopadom na úrody kukurice, môže byť výpadok kukuričnej biomasy nahradený hybridným jačmeňom. 

VIERA UVÍROVÁ

FOTO - AUTORKA

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down