Odborné konferencie spoločnosti BASF patria k najsledovanejším podujatiam v rámci ktorých každoročne predstavujú nové technológie a inovatívne prístupy v ochrane rastlín, tak potrebných v meniacich sa podmienkach prostredia, v kontexte enviromentálnych zmien, resp. cieľov novej SPP. V centre pozornosti boli tentoraz nové prípravky v segmente fungicídov a moridiel, taktiež ponuka osív pre sezónu 2020.
Hostí konferencie privítala Ing. Tatiana Staňová z oddelenia marketingu spoločnosti BASF. Johannes Weimer, obchodný riaditeľ divízie ochrany rastlín BASF pre Českú republiku a Slovensko v úvode naznačil veľké zmeny v ochrane rastlín vyplývajúce z cieľov SPP po roku 2021: „Mnohé účinné látky doteraz používané v ochrane rastlín budú zakázané, napr. zo skupiny azolov. Našim cieľom je preto naďalej investovať do výskumu a vývoja s cieľom prinášať na trh nové inovatívne účinné látky pre ochranu rastlín.“ Ďalej informoval o rozšírení portfólia spoločnosti v segmente osív. Príspevkom spoločnosti BASF v oblasti digitalizácie prvovýroby je nový softvér XarvioTM. V ochrane plodín proti patogénom už od začiatku ponuku v tomto roku obohatí nové moridlo Kinto® Plus. Z plánov spoločnosti do budúcnosti prezradil zámer rozšíriť ponuku o inhibítori nitrifikácie.
Ing. František Kocka, Sales Manager spoločnosti BASF SK, z osvedčených prípravkov spoločnosti vyzdvihol prípravok Systiva®, ktorý sa presadil nielen vo fungicídnej ochrane jačmeňa, ale aj pšenice. Z nových prípravkov, ktoré rozšíria možnosti ochrany obilnín v nastávajúcej sezóne predstavil fungicíd Priaxor®.
Aktuálne trendy v ochrane rastlín
S históriou vývoja a používania fungicídov oboznámil Ing. Marián Čeleš, zástupca spoločnosti BASF. V 70. rokoch minulého storočia boli na trh uvedené celé skupiny účinných látok, napr. prochloraz v skupine imidazolínov, taktiež skupina triazolov - veľmi zásadná v ochrane rastlín. Koncom 90. rokov prišla skupina strobilurínov, v ktorej z ponuky BASF je dnes okrem iných účinná látka pyraclostrobin. Z ďalších skupín poukázal na morfolíny (fenpropimorph) a tiofanáty, kde najvýznamnejšou účinnou látkou je thiophanate-methyl. Ako uviedol M. Čeleš, s príchodom množstva účinných látok v 80 a 90 rokoch bola a je prax postupne konfrontovaná s rezistenciou patogénov voči účinným látkam. Skonštatoval, že z 243 fungicídnych účinných látok v zozname FRAC sa reálne vo väčšom objeme používa iba niekoľko.
Jednou z najmodernejších skupín vo fungicídnej ochrane rastlín je skupina účinných látok, ktoré pôsobia v rámci dýchacieho systému bunky. Zahŕňa dve hlavné podskupiny: SDHI účinné látky (inhibítory sukcinátdehydrogenázy), kde najväčšou novinkou spoločnosti BASF je fluxapyroxad a skupinu Qol (strobiluríny), kam patrí už spomínaná účinná látka pyraclostrobin. Práve túto kombináciu účinných látok obsahuje fungicídna novinka pre rok 2020 do jačmeňov – Priaxor®.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.